Blisko 140 piechurów przeszło historyczną trasą, naznaczoną miejscami zrywów patriotycznych, ze Słupczy w gminie Dwikozy do Sandomierza, gdzie przed Bramą Opatowską zakończył się XIV Marsz Szlakiem Puławiaków - Powstańców Styczniowych 1863 roku.

   W sobotę,  14 kwietnia 2018 r., odbyła się ceremonia zakończenia Marszu Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych 1863 r. W czternastej edycji historycznego przemarszu na trasie  Słupcza – Dwikozy- Sandomierz wzięli udział: członkowie organizacji strzeleckich, jednostek, oddziałów oraz osób niezrzeszonych z całego kraju.

    Zgodnie z tradycją uczestnicy tegorocznego marszu odwiedzili wszystkie miejsca, gdzie walczyli i pochowani zostali bohaterowie z 1863 r.  – w Słupczy, na cmentarzu w Górach Wysokich  (gdzie pochowano 28 powstańców) oraz w Dwikozach (gdzie we wspólnej mogile spoczywa 36 powstańców). Na trasie marszu zostały odsłonięte trzy tablice upamiętniające to wydarzenie.

    W sobotę, uczestnicy dotarli do Sandomierza, gdzie przy Bramie Opatowskiej piechurów powitał  Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza.

Nasze czternaste już z rzędu spotkanie w pobliżu ostatniego etapu walki Puławiaków na barykadzie stworzonej na Bramie Opatowskiej, to okazja do oddania hołdu młodym, heroicznym bohaterom Instytutu Politechnicznego w Puławach. Wszyscy, którzy przemaszerowali trasę Słupcza - Dwikozy - Sandomierz i dziś odbiorą patenty i odznaki, wiedzą jak cenna jest pamięć i tradycja. Dzięki nim możemy z chlubą sięgać do korzeni i na wielu etapach historii naszego narodu znajdować momenty dziejowe chwały. Jednym z takich na Sandomierszczyźnie była bitwa rozpoczęta pod Słupczą i mająca swój koniec w Sandomierzu.

Ten wyjątkowy zryw narodowo-wyzwoleńczy będący jedną z potyczek powstania styczniowego, zapisał się krwawą kartą na naszym terenie. Młodzi studenci zwartą grupą bojową ruszyli z Puław, zostawiając za sobą epizod powstańczy w Kazimierzu Dolnym, natomiast za cel podróży obierając sobie nasze ziemie, gdzie mieli zasilić oddział gen. Mariana Langiewicza. Młody dowódca Leon Frankowski, posiadający wielki autorytet wśród swoich kolegów, zagrzewał oddział powstańczy do nierównej walki z pułkownikiem Miednikowem, dysponującym dwoma kompaniami piechoty i pięciuset kozakami. Ta walka Puławiaków stoczona z 8 na 9 lutego 1863 roku z Imperium Rosyjskim, charakteryzowała się zapałem, konsekwencją i heroizmem. Polacy zaskoczeniu na spoczynku, odcięci od broni i amunicji, bronili się do ostatniej kropli krwi. Świadczy o tym, jak już wspomniałem, szlak bojowy, który przebyli, by rezerwą sił, tu w sercu Sandomierza, postawić ostateczny, niestety nieudany opór zaborcy.

Cieszę się, że dzisiaj dzięki mojej inicjatywie i współpracy z Pane Markiem Łukaszkiem wójtem Gminy Dwikozy, umieszczone zostały tablice informujące o działaniach powstańczych w Słupczy, Górach Wysokich i Dwikozach.

Oddajmy dziś cześć młodym Powstańcom Styczniowym, których krew przelana została na naszej sandomierskiej ziemi. Oddajmy cześć wszystkim walczącym w powstaniu styczniowym, a także we wszystkich  zrywach narodowych, które ostatecznie przyniosły nam niepodległość. Dziękuję serdecznie tym, którzy kroczyli szlakiem Puławiaków, tym którzy do oragnizacji tego wydarzenia się przyczynili oraz Państwu, którzy dziś bierzecie udział w tej uroczystości patriotycznej.    – mówił Marek Bronkowski.

    Gospodarz miasta wraz z delegacją radnych oddał hołd poległym w tamtych, pamiętnych wydarzeniach i złożył wieniec pod Dębem Niepodległości.

    W następnej części, zebrani udali się do kościoła pw. św. Józefa, gdzie została odprawiona msza św. w intencji „Puławiaków”. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali do ogrodów Seminarium Duchownego, gdzie uhonorowano najbardziej zasłużonych uczestników marszu. Odznaki oraz patenty otrzymały osoby, które wielokrotnie pokonały pieszo trasę ze Słupczy do Sandomierza.

     Marsz Szlakiem Puławiaków – Powstańców  Styczniowych to szczególne przedsięwzięcie organizowane przez  Urząd Miejski w Sandomierzu, Związek Strzelecki w Sandomierzu  oraz Urząd Gminy w Dwikozach.