W niedzielę 25 lutego 2018 r., Sandomierzanie oddali hołd "Żołnierzom Wyklętym". Dzień pamięci o żołnierzach walczących o niepodległość Ojczyzny w czasie II wojny światowej i prześladowanych w czasie reżimu stalinowskiego przypada 1 marca. Najintensywniejszy czas działalności "Żołnierzy Wyklętych" to lata powojenne, aż do 1963 roku, kiedy został zastrzelony ostatni niezłomny i niepokorny "Żołnierz Wyklęty" – Józef Franczak ps. „Lalek” - żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.

 W obchodach wzięli udział przedstawiciele sandomierskiego samorządu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, duchowieństwa, delegacje szkół oraz mieszkańcy miasta. Samorząd miejski reprezentował Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza, Katarzyna Zioło zastępca burmistrza oraz przedstawiciele Rady Miasta Sandomierza. 

  Uroczystość rozpoczęła się w kościele św. Józefa od Mszy świętej w intencji poległych. Następnie przemaszerowano na Cmentarz Katedralny gdzie przy symbolicznej mogile ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” modlitwę za poległych odprawił ks. Marek Bednarz. Następnie burmistrz Sandomierza wygłosił przemówienie, w którym wspomniał jak ważna jest pamięć o tamtych osobach, które przez długie lata nie istniały na kartach historii. Po przemówieniu gospodarza miasta nadszedł czas na chwilę zadumy oraz na złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Uroczystość na Cmentarzu Katedralnym została zwieńczona odegraniem utworu "Cisza Wojska Polskiego- śpij kolego".

    Kontynuacją obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie VI Edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, która odbędzie się w Sandomierzu 4 marca. Dodatkowe informacje odnośnie biegu możecie Państwo uzyskać na stronie internetowej:  http://www.sandomierz.pl/wydarzenia/tropem-wilczym...