Za nami koncert otwierający XXVIII Festiwal Muzyka w Sandomierzu. Tegoroczny Festiwal jest doskonałą okazją do zaprezentowania korzeni muzyki klasycznej, zdominowanej przez rozwój artystyczny i indywidualne poszukiwania wybitnych osobowości muzycznych. Zaproszeni artyści to międzynarodowej sławy instrumentaliści i tancerze.

   W miniony, wtorkowy wieczór 14 sierpnia, sala widowiskowa Portu Kultury, wypełniła się dźwiękiem najpiękniejszych pieśni patriotycznych. W inauguracyjnym, niepodległościowym koncercie w ramach XXVIII Festiwalu Muzyka w Sandomierzu uczestniczyli przybyli mieszkańcy Sandomierza, turyści oraz goście z miast partnerskich – Ostroga, Emmendingen a także delegacja z czeskiego miasta Moravský Beroun.

   Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza, Wojciech Dumin dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury oraz Marta Szpyra koordynator Festiwalu z ramienia SCK.

   Okazja wyjątkowa, bowiem koncert niepodległościowy „Z miłości do ojczyzny”  był zwieńczeniem obchodów 80. rocznicy włączenia terenów położonych po prawej części Wisły w granice administracyjne Sandomierza.

   Oprawę muzyczną zagwarantowali słuchaczom - wspaniały kwartet smyczkowy Inny Kwartet oraz soliści Kamila Lendzion (sopran) i Mirosław Niewiadomski  (tenor).

   Koncert obfitował w melodie obecne i znane od pokoleń w każdym polskim domu. W połączeniu z dziedzictwem muzycznym takich wirtuozów jak: Szymanowski, Moniuszko czy Karłowicz, słuchaczom zapewniono szeroką gamę patriotycznych przeżyć. Przybyli goście mieli możliwość usłyszenia utworów dziedzictwa narodowego i historii zapisanej w słowach.

   O mój rozmarynie, Ułani, ułani czy Czerwone maki na Monte Cassino, Ave Maria czy znany utwór Hallelujah to tylko niektóre z utworów, które można było usłyszeć solowo oraz w duecie Kamili Lendzion i Mirosława Niewiadomskiego, przy akompaniamencie Innego Kwartetu.

   Na zakończenie spotkania artyści wraz ze zgromadzoną publicznością, wspólnie zaśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, co podkreśliło podniosłą atmosferę wydarzenia.

   Dziękujemy organizatorom, sponsorom, patronom medialnym, a także wszystkim gościom za przybycie oraz wspólne świętowanie obchodów tak ważnego dla prawobrzeżnej części Sandomierza wydarzenia, w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.