W poniedziałek 19 grudnia 2016 roku odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie podróżnicze w ramach cyklu „Sandomierskie Spotkania z Kulturą” zorganizowane przez Niezależną Inicjatywę Kulturalną, we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury.  Nietypowy, poniedziałkowy termin w niczym nie przeszkodził miłośnikom podróżowania, w związku z czym wnętrze Lapidarium pod Ratuszem wypełniło liczne grono zainteresowanych tematem podróży po Azji i Ameryce Południowej. Zgodnie z zapowiedziami było na wskroś egzotycznie.

  Gościem spotkania  była pani Kinga Wierucka – podróżniczka z pasji i powołania, która szczególnie umiłowała region Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Idąc za głosem serca dość często odwiedza ten zakątek świata. O swoich egzotycznych podróżach postanowiła w grudniowy wieczór opowiedzieć  Sandomierzanom. 

  Pani Kinga w barwny i niezwykle ciekawy sposób opisała podróżowanie poprzez dwa kontynenty Azję i Amerykę Południową, ukazując nam, utrwalone na zdjęciach, niezwykłe bogactwo i różnorodność tych obszarów. Przybliżyła kulturę i historię krajów takich, jak: Peru, Boliwia, Jordania, Liban, Iran, Pakistan, Kirgistan, Chiny, Indie oraz Sri Lanka. W opowieściach tych skupiła się przede wszystkim na różnicach kulturowych poszczególnych grup etnicznych.  Pani Kinga szczególną uwagę zwróciła na Sri Lanke i bardzo zachęcała do odbycia podróży w tym kierunku. Kraj ten jawi się jako bardzo bezpieczny, przyjazny i niezwykle piękny, o czym świadczyły przepiękne zdjęcia. Ciekawostką i atrakcją spotkania była burka, którą nasza podróżniczka przywiozła z Iranu i którą można było zobaczyć z bliska, dotknąć a nawet przymierzyć.

  Pani Kindze Wieruckiej serdecznie dziękujemy za przygotowanie tak ciekawego i pełnego wrażeń spotkania. Dziękujemy także publiczności za tak liczne przybycie.

  Podziękowania składamy również na ręce zaprzyjaźnionych fotografów – Moniki Zee oraz Pawła Maleckiego, dzięki którym mamy kilka profesjonalnych zdjęć ze spotkania.