W dniach 27 i 28 grudnia 2016 roku w salce wokalnej Sandomierskiego Centrum Kultury miały miejsce warsztaty pieśni tradycyjnych, prowadzone przez Aleksandrę Członkę – stypendystkę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach projektu pt. "Pieśni przekazane - pieśni niezapomniane".

Podczas warsztatów uczestnicy poznali najstarsze polskie kolędy tzw. „życzące”, nieco młodsze kolędy nawiązujące do Biblii i apokryfów, nieznane powszechnie i nieśpiewane obecnie w kościołach oraz nauczyli się krótkich rymowanek na tzw. „Szczodraki”. W dniu 28 grudnia uczestnicy warsztatów dodatkowo śpiewali polskie pieśni obrzędowe, okolicznościowe oraz dziadowskie.

Uroczysty finał projektu pt. "Pieśni przekazane - pieśni niezapomniane" odbył się 29 grudnia 2016 roku o godz. 19.00 w Lapidarium pod Ratuszem w Sandomierzu. Projekt realizowany był przez Aleksandrę Członkę, we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury, w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu było poszukiwanie najstarszych śpiewaczek, pamiętających pieśni tradycyjne, rejestrowanie ich śpiewu, udostępnianie zarejestrowanego dźwięku w Internecie oraz przekazywanie najstarszych pieśni podczas warsztatów śpiewu w Sandomierzu. Realizacja projektu trwała rok i objęła następujące województwa: świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie.

W trakcie tych 12 miesięcy udało się odwiedzić kilkadziesiąt osób oraz nagrać kilkadziesiąt tradycyjnych, nieznanych powszechnie pieśni.

Najważniejszym punktem finału projektu był koncert w wykonaniu grupy warsztatowej, uczestniczącej w projekcie, która zaśpiewała kilka starych kolęd, pieśni weselnych, dziadowskich, obrzędowych i wiele innych, pochodzących głównie z najbliższych okolic Sandomierza.

Po występie miała miejsce projekcja filmów ze śpiewaczkami i prelekcja na temat przebiegu badań terenowych i spotkań z artystami ludowymi.

Na zakończenie publiczność usłyszała koncert na lirę korbową i bębenek obręczowy, w wykonaniu Aleksandry Członki - realizatorki projektu, która od wielu lat prowadzi warsztaty śpiewu białego i badania dotyczące polskich pieśni tradycyjnych.