Z udziałem przedstawicieli samorządu, senatora RP, przedstawicieli kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, miejskich radnych, przedstawicieli miejskich instytucji, służb mundurowych, związków kombatantów i mieszkańców Sandomierza odbyły się uroczystości patriotyczne w 72. rocznicę akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem. Podczas wydarzenia uczczono pamięć lokalnych bohaterów w tym żołnierzy z Pierwszego Batalionu II Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej pod dowództwem por. Ignacego Zarobkiewicza „Swojaka” oraz Batalionów Chłopskich poległych w bitwie pod Pielaszowem, żołnierzy 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej Obwód Sandomierz/Opatów pod dowództwem mjr Antoniego Wiktorowskiego "Kruka" oraz żołnierzy 2 Dywizji Piechoty Legionów Armii Krajowej „Pogoń” Okręg Radom/Kielce pod dowództwem ppłk. Antoniego Żółkiewskiego „Lina” poległych w akcji „Burza”.

W niedzielę 31 lipca br., uroczystość zapoczątkowała msza św. w kościele pw. św. Józefa w Sandomierzu w intencji ofiar walk, deportacji i prześladowań. Kolejnym punktem niedzielnych obchodów patriotycznych był przemarsz na cmentarz katedralny pod Mogiłę Pielaszowiaków. Drugą część obchodów rozpoczęła modlitwa odprawiona przez ks. dr Jerzego Dąbka Proboszcza Parafii pw. św. Józefa w Sandomierzu. Następnie głos zabrał Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza odwołując się do wydarzeń sprzed 72 laty - 72. rocznica akcji Burza to wspomnienie działań, które miały na celu przeprowadzenie szeregu misternie zaplanowanych ataków na wycofujące się oddziały nieprzyjaciela, niszczenie linii kolejowych i drogowych celem utrudnienia ewakuacji wojska niemieckiego oraz transportów zaopatrzenia. Ważnym założeniem była ochrona ludności cywilnej oraz zabezpieczenie ważnych obiektów przed zniszczeniem przez wroga, a także opanowanie terenu, by Sowieci mogli dostrzec w Polakach gospodarzy terenu. Wspomnienie tej akcji jest dla nas ważne bowiem, dzisiejsza wolność ma znamiona tamtych zdarzeń. 

Po przemówieniu Burmistrza miało miejsce liryczne wspomnienie wydarzeń z przeszłości, Marcin Hajdo absolwent I LO Collegium Gostomianum wyrecytował wiersz pt. Armia Krajowa autorstwa ś.p. prof. Zbigniewa Kabaty ps. „Bobo”, partyzanta z legendarnego oddziału „Jędrusie”, Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. Następnie ksiądz dr Jerzy Dąbek dokonał poświęcenia ziemi z miejsca bitwy w Wesołówce (bitwa pod Pielaszowem), która zostanie złożona w kamieniu węgielnym pomnika Armii Krajowej znajdującym się na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie, miejscu pamięci narodowej położonym u podnóży Wawelu. Ziemia została pobrana przez specjalną komisję, która wydała okolicznościowy certyfikat, podpisany następnie w dniu rocznicy przez uczestników uroczystości patriotycznych z Burmistrzem Sandomierza na czele. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Sandomierzu.

Uroczystości patriotyczne na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu zakończyła  ceremonia złożenia wieńców na mogile poległych żołnierzy. Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia udali się na symboliczny poczęstunek do wyznaczonego miejsca w parku miejskim.

  Wydarzeniem  towarzyszącym obchodom patriotycznym był wspólny koncert na dziedzińcu zamkowym pod hasłem "Wolne śpiewanie", który odbył się w piątek 29 lipca br., którego główną ideą było zaangażowanie do wspólnej inicjatywy kilku pokoleń.

Urząd Miejski w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć oraz tekstu bez zgody urzędu zabronione.