W środowy wieczór 20 lipca br. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „P(r)oza Miasta”, tym razem w kameralnej atmosferze kawiarni Cafe Mała gościł Piotr Bikont - reżyser, publicysta, dziennikarz, krytyk kulinarny. Ostatnia z wymienionych profesji prelegenta była w sposób szczególny eksplorowana, bowiem tematyką spotkania był "Zmysł smaku czyli monolog o miejscach jedynych w swoim rodzaju".

Spotkanie, które przekształciło się bardzo szybko z formy monologu w dialog z obecnymi na sali uczestnikami, obfitowało w niezwykle interesujące informacje o miejscach wyjątkowych na mapie kraju pod względem kulinarnym. Piotr Bikont mówił o kuchni polskiej i zagranicznej, o tym co szczególnie przyciąga ludzi do wybierania miejsc spożywania posiłków, a co zupełnie odrzuca, dawał również wskazówki na temat gustów kulinarnych obcokrajowców – czyli czym poczęstować Francuza, aby wyjechał z Polski pod wrażeniem wspaniałych, kulinarnych doznań. W rozmowie pojawił się także temat polskich kuchni regionalnych, ich specyfiki, a także trudności z określeniem granic charakterystycznych dla kulinarnych regionów naszego kraju. Krytyk mówił o zmianie nastawienia do kultury jedzenia, o dominującej modzie wyszukiwania informacji o restauracjach w Internecie i o zawodności tego sposobu. Na życzenie publiczności polecał miejsca, gdzie można „dobrze zjeść” w różnych miejscach Polski. Gość spotkania poruszył także temat menu – analizując miejscową kartę dań – wskazywał dobre i złe strony spisu dań w kartach polskich restauracji. Bikont mówił również o autorytetach kulinarnych znanych z telewizji i blogów kulinarnych. Nie zabrakło podczas spotkania interesujących anegdot z wizyt w różnych restauracjach.

Wydarzenie poprowadziła Sylwia Rybacka Dyrektor Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej, z ramienia samorządu w spotkaniu uczestniczył Dariusz Socha Kierownik Referatu Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki.

Kolejną odsłonę „P(r)ozy Miasta” będzie stanowił koncert Skowyt Allena Ginsberga Pociąg Towarowy w składzie Piotr Bikont, Marek Chołoniewski, Krzysztof Knittel, Kinior, który odbędzie się dziś- 21 lipca przy zielonym skwerku przy Synagodze (ul. Żydowska).

Urząd Miejski w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć oraz tekstu bez zgody urzędu zabronione.