W dniach 29-31 lipca br. miała miejsce VIII edycja Dookoła Wody Festivalu, wydarzenia, które charakteryzuje się muzyką, a także spotkaniami oscylującymi wokół tematyki wodniackiej. Podczas tegorocznej edycji nie zabrakło na scenie muzyki z najdalszych krańców świata, ale także rodzimych, niezwykle ciekawych projektów muzycznych będących inspirującym połączeniem tradycji i nowoczesności.

W piątkowy wieczór na sandomierskiej scenie odbył się koncert pt. „Fuzja Tradycji”, w ramach którego wystąpił zespół Krzikopa. Młoda grupa muzyków ze Śląska zaprezentowała ogólnie rozpoznawalne pieśni ludowe w nowych aranżacjach, zespół łączył folkowe brzmienia ze współczesnymi elektronicznymi i rockowymi. Następnie wystąpił zespół Cztery Refy - ceniony na świecie, tworzący i prezentujący prawdziwe szanty. W Sandomierzu zespół zaprezentował najpiękniejsze pieśniami morskie. Muzycy z grupy "Cztery Refy" w tym roku obchodzą swe 35-lecie działalności.

Sobota upłynęła pod znakiem koncertu„Ludzie luźni” w ramach tego wydarzenia zaprezentowała się grupa Wolni Ludzie, która zachęciła publiczność do zabawy w rytmie reggae, muzycy pochodzą z serca Gór Świętokrzyskich. Następnie na sandomierskiej scenie pojawiła się bezapelacyjna gwiazda tegorocznej edycji, "Kapela Ze Wsi Warszawa". Ich unikalne wykonania pieśni ludowych poruszyły do głębi wszystkich zgromadzonych pod sceną. W swoich utworach łączą tradycyjne techniki gry i śpiewu z muzyką elektroniczną. Sązdobywcami Fryderyka 2016 w kategorii Muzyka Korzeni. Zagrali setki koncertów, głównie poza granicami naszego kraju, spotykając się z ciepłym przyjęciem. Nie inaczej było w Sandomierzu, gdzie w sobotni wieczór zespół wielokrotnie bisował. Na dokładkę wystąpił sandomierski zespół Hambawenah, który pozostawił nas w klimacie pieśni wodniackich. Tego dnia można było również zwiedzać „Syrenkę” – największy statek pasażerski na rzece Wiśle a także skorzystać z bezpłatnego rejsu po królowej polskich rzek.

W niedzielę w Kinie „Starówka” odbyło się spotkanie podróżnicze – „Flis 400-lecia Ulanów – Gdańsk”. Gościem spotkania był Retman Mieczysław Łabęcki, który opowiedział o niezwykłej wyprawie - flisie z Ulanowa do Gdańska. Z relacji Retmana wynikało, że wyprawa trwała blisko miesiąc i była największą, współczesną ekspedycją rzeczną w Europie. Flisacy do przebycia mieli prawie tysiąc kilometrów. W Sandomierzu obyło się pierwsze spotkanie z serii ekspedycyjnych, opowieściom retmana towarzyszyła prezentacja materiałów audiowizualnych z wyprawy.


Tekst i foto: Sandomierskie Centrum Kultury

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć oraz tekstu bez zgody urzędu zabronione.