Blisko 200 osób wzięło udział w pierwszej edycji Sandomierskiego Śniadania, które miało miejsce w niedzielę, 28 sierpnia. Rynek Starego Miasta wypełnił gwar, rozmowy, ale przede wszystkim smakołyki przygotowane specjalnie na tę okazję przez mieszkańców oraz turystów, którzy przybyli na sandomierską starówkę podzielić się z innymi swoimi wyrobami.

Na stołach pojawiły się między innymi domowe wypieki, konfitury, jagodzianki, przetwory, świeże owoce i warzywa, pasty. Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza na śniadanie przyniósł „grzebyki sandomierskie”, kruche ciastka z marmoladą różaną posypane cukrem. 

Polska tradycja w sposób szczególny wśród wspólnie spożywanych posiłków docenia śniadanie. Spożywa się je bowiem w szczególnej atmosferze bliskości rodzinnej, wzmacniającej poczucie więzi międzyludzkich.

– Zorganizowaliśmy śniadanie, aby dać mieszkańcom naszego miasta powód do wyjścia z domów i spotkania się w większym gronie, ale również do pokazania innym, także sąsiadom, współmieszkańcom i turystom, własnych umiejętności kulinarnych – mówił Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza.

Kolejną atrakcją tego dnia był Kiermasz Produktów Regionalnych. Podczas wydarzenia wszyscy uczestnicy mieli okazję odwiedzić stoiska wystawców ze wspaniałymi produktami lokalnymi najwyższej jakości. Wśród produktów regionalnych nie zabrakło tradycyjnych wypieków, smakowitych wędlin, regionalnych napitków, lodów własnej produkcji, miodów oraz wielu innych osobliwych smaków kojarzonych z hasłem produktu lokalnego.

W ratuszu odbyło się spotkanie z Mikołajem Gospodarkiem, reporterem i podróżnikiem, współtwórcą projektu Slow Road i propagatorem idei slow life, który opowiadał o możliwościach promocji miast, turystyce zagranicznej, a także współpracy między przedsiębiorcami.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miejski w Sandomierzu i Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu.