Ukończono realizację projektu pt. "Tak dla integracji - przez sport" w ramach programu Erasmus+, który polegał na spotkaniu się trzech grup rówieśniczych z trzech europejskich klubów sportowych: polskiego – MKS „Ring Sikorski Stalowa Wola” oraz MKS „Ring Sandomierz” oraz organizacji partnerskich – angielskiego Boxing Clubu 06 Strike A.B.C. Luton UK oraz francuskiego Ring Olympique de Gargan. W 12- dniowym spotkaniu (nie licząc 2 dni podróży), finansowanym ze środków unijnych, które rozpoczęło się 4 lipca 2016 r., brało udział po 10 uczestników z trzech krajów w wieku od 15 do 25 lat wraz z 2 liderami z każdego kraju. Na bazę noclegową i warsztatową wybrano Sandomierz, ze względu na dużą atrakcyjność turystyczną miasta i siedzibę klubu MKS Ring Sandomierz.


Głównym celem projektu było uświadamianie i walka z nowymi zagrożeniami, i wyzwaniami dla sportu w szczególności z szeroko pojętą dyskryminacją. Cel ten osiągnięto poprzez udział trzech grup rówieśniczych w spotkaniach, warsztatach, integrowanie się, team building, wspólne działania, wycieczki i zajęcia sportowe.

Ważnym elementem projektu były działania podjęte przed międzynarodowym spotkaniem: zajęcia psychologiczne, kulturowe, językowe oraz zajęcia sportowe.

Program spotkania był bardzo bogaty. Odbyły się m.in. specjalistyczne warsztaty z psychologiem, pedagogiem dotyczące tematu dyskryminacji w sporcie, sposobów radzenia sobie z tym zjawiskiem, tolerancji, asertywności, warsztaty integracyjne, zabawy ruchowe, wycieczki krajoznawczo - tematyczne po Sandomierzu (zwiedzamy sandomierskie kościoły, synagogę i dyskusja na temat Islamu), Lublinie, Stalowej Woli, wizyta w obozie koncentracyjnym w Majdanku, wizyta w Klubie Bokserskim Paco Lublin, spotkania z weteranami pięściarstwa stalowowolskiego: Stanisławem Szado i Eugeniuszem Przyłuckim, specjalistami w dziedzinie sportu, którzy przybliżyli młodzieży temat dyskryminacji w sporcie ze swojej perspektywy: uczestniczką igrzysk olimpijskich, mistrzynią świata amatorek z roku 2008 (Nigbo), dwukrotną mistrzynią Europy Karoliną Michalczuk i sędzią międzynarodowym Tomaszem Majcherem oraz kuratorem sądowym, który przybliżył specyfikę zjawiska dyskryminacji z punktu widzenia psychologii społecznej oraz prawa. Młodzież z pomocą specjalistów przeprowadzała warsztaty tematyczne dotyczące dyskryminacji w sporcie, znajomości krajów, ich atrakcji turystycznych, wiedzy o religiach, zwyczajach, tradycjach i kulturze panującej w tych trzech krajach. Młodzi pięściarze stworzyli ulotkę zatytułowaną „Stop dyskryminacji w sporcie” jak również prezentację multimedialną wyświetloną na zakończenie projektu. Wraz z kamerzystą napisali scenariusz do wspólnie stworzonego filmu „Stop dyskryminacji w sporcie”, którego realizacja przyniosła młodzieży wiele radości i samorealizacji. Tymi właśnie materiałami chcemy się podzielić i pochwalić. Uczestnicy w Sandomierzu spotkali się z Markiem Bronkowskim Burmistrzem Miasta Sandomierza  od którego otrzymali upominki. Codziennie odbywały się treningi. Podczas wizyty w Stalowej Woli - mieście będącym siedzibą klubu odbyło się spotkanie i dyskusja na temat dyskryminacji z weteranami pięściarstwa oraz przeprowadzono pokazowy trening medialny. W dniu zakończenia projektu 14 lipca 2016 r. uczestnicy projektu odebrali certyfikaty z udziału w projekcie oraz odbyli ostatni trening, zakończony 2-rundowymi ośmioma sparingami, prezentującymi nabyte umiejętności podczas spotkania. Kluby i uczestnicy otrzymali od władz miasta i powiatu pamiątkowe puchary.

W wyniku przeprowadzenia projektu uczestnicy zyskali: Youthpass oraz certyfikaty z przygotowania językowego, kulturowego, psychologicznego i przeprowadzonego treningu. Jesteśmy pewni, że wymiana grup rówieśniczych przyniesie długoterminowe korzyści dla klubów sportowych i ich zawodników.

Link do prezentacji

https://www.dropbox.com/s/doofcsfdvtthhf9/prezentacja%20projektowa.pptx?dl=0

Link do filmu Stop dyskryminacji w sporcie - boksie

https://www.dropbox.com/s/uyqkbx2bxacmu2v/Film%20Stop%20discrimination%20in%20sport%20-%20projekt%20Yes%20for%20integration%20through%20sport%20-%20erasmusplus.mp4?dl=0

Link do filmu z treningów

https://www.dropbox.com/s/aaq2o28aeu5dqlv/Trening.mp4?dl=0

Link do broszury

Broszura

Link do ulotki

Ulotka do pobrania

Album ze zdjęciami

https://www.dropbox.com/sh/xmgy88brcrqxp86/AAC-QJn6mk411t5p3McjmAz7a?dl=0