Kolejny konkurs z cyklu „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne” został rozstrzygnięty 24 września br., w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Do konkurencji kulinarnej stanęły gminy z powiatu sandomierskiego prezentujące tradycyjne, sandomierskie zupy.

   Stowarzyszenia z gmin powiatu sandomierskiego przygotowały cztery smakowite zupy, ich wykonanie charakteryzowało się skrupulatnym odtworzeniem tradycyjnych receptur. W konkursie rywalizowali przedstawiciele gminy Koprzywnica z poliwką z lebiodo, gmina Samborzec prezentująca krupnik, gmina Dwikozy, która przygotowała kapuśniak z żeberkami oraz gmina Obrazów z zalewajką.

   Jury, w którym przedstawicielem z ramienia Urzędu Miejskiego w Sandomierzu była Katarzyna Zioło Asystent Burmistrza, wybrało poliwkę z lebiodo, jako najlepszą zupę z Sandomierszczyzny. Potrawy  konkursowe zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie. Zwycięska zupa przekonała jury zarówno wyjątkowym smakiem, jak również koncepcją użycia do jej przyrządzenia lebiodo – czyli łobody – rośliny występującej niemal na wszystkich konsumentach.

   Zwyciężczynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sośniczanach z gminy Koprzywnica otrzymały z rąk Katarzyny Zioło Asystent Burmistrza „srebrną chochlę”, upominki dla wszystkich gmin ufundował Starosta Sandomierski, a wręczył je w jego imieniu Janusz Suszyna Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu.

   Na barwnych stoiskach nie brakowało smakołyków przygotowanych przez gminy. Goście wydarzenia mogli skosztować zup, pierogów, ciast, pączków, owoców, warzyw i innych specjałów, które znalazły się na stołach uczestników konkursu.


Zdjęcia: Marek Banaczek, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu