Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum już po raz szósty wzięli udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Wraz z licealistami listy pisali również nauczyciele oraz władze miasta: Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza i Katarzyna Zioło zastępca burmistrza. Do wydarzenia przyłączył się również serialowy „Ojciec Mateusz” czyli Artur Żmijewski.

   Akcja została zorganizowana w obronie osób represjonowanych w Egipcie, Chinach, Madagaskarze i na Jamajce. W sumie zostało napisanych  851 listów.  Uczniowie apelowali do  władz państwowych stając w obronie Ni Yulan, skazaną za to, że broniła praw lokatorów, Hanan Badr El-Din aresztowaną za kampanię na rzecz osób zaginionych, Shackelli Jackson walczącą o to, aby morderstwo nie uszło policji bezkarnie oraz Clovisa Razafimalala skazanego za ochronę zagrożonego lasu deszczowego. 

-Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do poprawienia standardów w zakresie przestrzegania praw człowieka – powiedział Waldemar Białousz, nauczyciel Collegium Gostomianum i koordynator akcji.