„Rockowe Mikołajki” w Sandomierzu to cykliczna muzyczna impreza, odbywająca się co roku w pierwszych dniach grudnia dedykowana sympatykom mocnego brzmienia. Tak też było podczas ostatniego weekendu, gdzie w piątek, 1 grudnia w Lapidarium pod Ratuszem odbyły się koncerty zespołów rockowych. Na początku zaprezentowała się warszawska hard rockowa formacja pod wymowną nazwą Anotherland, która wprowadziła uczestników koncertu w rockowy klimat imprezy.

  Następnie na scenie wystąpił wyczekiwany przez wszystkich zespół Ceti z charyzmatycznym liderem i wokalistą zespołu - Grzegorzem Kupczykiem. Oprócz niego na scenie nad instrumentami klawiszowym panowała Maria Wietrzykowska – współzałożycielka formacji. Towarzyszyli im inni uznani instrumentaliści: Bartek Sadura na gitarze, Tomasz Targosz na basie oraz Marcin "Mucek" Krystek na perkusji. Już od pierwszych dźwięków publiczność poczuła, że ma do czynienia z wytrawnymi, profesjonalnymi muzykami, a ich energia sceniczna udzieliła się słuchaczom, którzy żywo reagowali na każdy nowy utwór zespołu Ceti. Materiał zaprezentowany przez muzyków stanowił przekrojowy, bogaty dorobek muzyczny samej formacji Ceti, jak i kompozycji lidera Grzegorza Kupczyka jeszcze z początków zespołu „Turbo”. Po niemal dwugodzinnym występie publiczność usatysfakcjonowana koncertem oddała się towarzyskim rozmowom recenzującym miniony występ Ceti. Sami muzycy podkreślali też, że są w dobrej formie i z chęcią wystąpili ponownie po kilku latach przerwy na scenie Lapidarium pod Ratuszem.

   W niedzielę 3 grudnia 2017 roku o godz. 19.00 w Lapidarium pod Ratuszem w Sandomierzu miał miejsce koncert, który na długo zapadnie w pamięć licznie zgromadzonej w klubie publiczności. Na scenie Lapidarium pojawił się zespół Kabanos, który niczym wisienka na torcie dopełnił organizowane w Sandomierzu Rockowe Mikołajki. Kabanos to ewenement polskiej sceny niezależnej – „zespół taki sam jak żaden”.

   Koncert był wyjątkowy przede wszystkim ze względu na okoliczności – jubileusz XX - lecia istnienia zespołu. Specjalnie na tę okazję grupa zorganizowała cykl koncertów. Na trasie ich jubileuszowego grania nie mogło zabraknąć Sandomierza, w którym ostatni raz wystąpili w 2011 roku. Po sześciu latach znów pojawili się w Lapidarium pod Ratuszem, tym razem już jako znani i cenieni artyści. Koncert, tak jak można było się tego spodziewać, był znakomity – pełen energii, swobody i spontaniczności. Kabanos zaprezentował 20 utworów stanowiących przekrój ich twórczości.  Nie zabrakło „kiełbasianych” hitów, a także rarytasów z początku działalności zespołu. Po koncercie można było zakupić pamiątkowe jubileuszowe koszulki, plakaty oraz płyty. Muzycy przeżyli prawdziwe oblężenie fanów, którzy chcieli zdobyć autografy i zdjęcia. Nic zresztą dziwnego – jubileuszowe koncerty Kabanosa nie zdarzają się często. Organizatorami wydarzenia byli: Kabanos i  Sandomierskie Centrum Kultury.