Ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie podróżnicze z cyklu „Sandomierskiego Spotkania z Kulturą”, którego organizatorem była Niezależna Inicjatywa Kulturalna we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury odbyło się 7 grudnia 2017 roku w Lapidarium pod Ratuszem.

   Tytuł spotkania brzmiał intrygująco i ciut prowokacyjnie: „Autostopem do Hiszpanii. W poszukiwaniu wioski hipisów”. Bohaterami tego wydarzenia byli dwaj młodzi podróżnicy: rodowity Sandomierzanin - Grzegorz Petelewicz oraz pochodzący z Janowa Lubelskiego - Wiktor Piecuch. Obaj panowie na ostatnim roku studiów postanowili przeżyć przygodę życia i wyruszyć autostopem do Hiszpanii. Jak powiedzieli, to był „ostatni dzwonek w życiu studenta”, aby zrealizować tak spontaniczną i szaloną wyprawę. Chcąc uniknąć etykiety „klasyczna wycieczka turystyczna” obrali sobie dość nietypowy cel podróży – odnalezienie największej w Europie wioski hipisów. Ich euro trip trwał 45 dni. Przemierzyli autostopem kraje takie jak: Polska, Czechy, Austria, Włochy, Francja i Hiszpania, zwiedzając przy okazji wielkie miasta, słynne zabytki kultury a przede wszystkim miejsca o niezwykłych walorach przyrodniczych. Odnalezienie hipisowskiej wioski było jedynym punktem we wcześniej ustalonym programie, który udało im się zrealizować. W trakcie podróży przeżyli niezliczoną ilość ciekawych przygód, o których opowiedzieli z entuzjazmem oraz dużym poczuciem humoru. Opowieściom tym towarzyszyły krótkie filmiki nagrywane na zasadzie swoistego video-dziennika. Publiczność, jak zawsze licznie zgromadzona w Lapidarium pod Ratuszem, żywo reagowała na te historie. Co chwilę padały jakieś pytania, wybuchały salwy śmiechu i od czasu do czasu pojawiały się spontaniczne oklaski.

   Bardzo miłym zaskoczeniem była obecność wśród uczestników spotkania pewnej pani, która podwiozła naszych podróżników w ramach autostopu właśnie w trakcie ich euro – tripu.

  Gorące podziękowania składamy Grzegorzowi i Wiktorowi za ciekawą, inspirującą i bardzo zabawną opowieść o podróży autostopem do Hiszpanii.

   Publiczności dziękujemy za tak liczne przybycie!

  Kolejne spotkanie z cyklu „Sandomierskie Spotkania z Kulturą” odbędzie się 25 stycznia 2018 roku o godz. 18.00, jak zawsze, w Lapidarium pod Ratuszem.