Koronacja Elżbiety Granowskiej na królową Polski, parada rycerska oraz konne potyczki z udziałem znanych historycznych postaci, tańce dworskie - to najciekawsze akcenty Jarmarku Jagiellońskiego i Turnieju Rycerskiego, który w dniach 8-9  lipca br. odbył się w Sandomierzu. 

  Sandomierski turniej rycerski już tradycyjnie rozpoczął się od przemarszu sprzed Bramy Opatowskiej na Rynek Starego Miasta. Wjazd do miasta króla Władysława Jagiełły, a także paradę zbrojnych oraz dam dworu z zaciekaniem podziwiali mieszkańcy miasta i licznie obecni turyści. Oficjalnego otwarcia wydarzenia, w imieniu Marka Bronkowskiego Burmistrza Sandomierza, dokonał Dariusz Socha Kierownik Referatu Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Sandomierzu oraz Marta Szpyra z Sandomierskiego Centrum Kultury. 

 Organizatorzy podczas otwarcia podkreślili istotę Jarmarku Jagiellońskiego i Festynu Rycerskiego, która zasadza się na niepowtarzalnym klimacie Sandomierza. Miasto od wieków było miejscem barwnych jarmarków, podczas których spotykali się handlarze z różnych stron świata, wymieniali towary, a mieszkańcy mieli możliwość poznania ciekawych smaków, oryginalnych zapachów oraz nietypowych przedmiotów użytku codziennego. Festyn Rycerski nawiązuje zaś do bytności tych dawnych formacji militarnych w Sandomierzu ze względu na jego królewski charakter – który został podkreślony przez Galla Anonima w Kronice polskiej, na stronicach tego niezwykle wartościowego historycznie dokumentu zaliczył on miasto do sedes regni principales – głównych siedzib królestwa.

  W sobotnie popołudnie w trakcie zainscenizowanego uroczystego ingresu ukoronowano na królową Polski Elżbietę Granowską z domu Pileckich - wojewodziankę sandomierską, starościankę ruską i sandomierską, generałównę,  starościankę wielkopolską. Następnie na cześć królowej odbyły się pokazy rycerskie oraz tańce dworskie. Kolejną częścią wydarzenia były widowiskowe pokazy kawaleryjskie nawiązujące do walk z czasów średniowiecza, które zaprezentowała Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej na placu Jana Pawła II.

  Następnie na scenie pod sandomierskim Ratuszem formacja muzyczna Kipikasza zaprezentowała autorskie aranżacje polskiej muzyki tradycyjnej. Zwieńczeniem sobotniej części jarmarku było niezwykłe widowisko w postaci nocnego przemarszu przez Rynek Starego Miasta Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej z pochodniami.

   Równolegle do turnieju rycerskiego, wokół sandomierskiego Ratusza odbywał się Jarmark Jagielloński. Na drewnianych kramach i stoiskach, rodzimi i zagraniczni rzemieślnicy oraz artyści prezentowali ciekawe prace i wyroby. Poza rycerskimi akcesoriami dla dzieci, przepiękną biżuterią, ceramiką, wyrobami ze szkła można było znaleźć także coś dla podniebienia. Zwiedzający chętnie degustowali i kupowali smakowite wędliny i napitki, przygotowane według tradycyjnych receptur.

   W niedzielę po południu na Rynku Starego Miasta odbył się recital Elżbiety Dębskiej – piosenkarki, kompozytorki i aktorki, która porwała swoim śpiewem całą zgromadzoną publiczność.

   Równolegle w czasie trwania jarmarku na Bulwarze im. Marszałka J. Piłsudskiego rozstawione zostało rowerowe miasteczko Green Velo, które miało na celu promocję tegoż szlaku. To nie był koniec atrakcji w ten upalny pogodny weekend. Na skwerze między Zamkiem Królewskim, a Bazyliką Katedralną zorganizowano obozowisko archeologiczne, podczas którego prezentowano tryb życia ludzi sprzed tysięcy lat w tym m.in. sposób wyrabiania naczyń, broni oraz narzędzi.


Zdjęcia z lotu ptaka zostały wykonane przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego