Niezależna Inicjatywa Kulturalna wspierana przez Sandomierskie Centrum Kultury zrealizowała kolejne działanie projektu pt. „Wielka przeszłość małego miasta - letnia akademia kultury”, który został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017.

    Projekt ten jest częścią zadania pt.  "Przepis na kulturę w Sandomierzu" realizowanego przez Sandomierskie Centrum Kultury.

  Po udanym spacerze historycznym i warsztatach tworzenia witraży nadeszła pora na poznanie sandomierskich zasobów przyrodniczych. W niedzielę 27 sierpnia odbył się spacer przyrodniczy z udziałem uczestników projektu i kilku przypadkowych turystów. Pogoda w przeciwieństwie do dnia poprzedniego była wyjątkowo sprzyjająca. Spacer poprowadziła zielarka – Aleksandra Pniewska, która z wielką pasją opowiadała o napotkanych roślinach oraz ich roli w życiu codziennym ludzi różnych epok.

  Uczestnicy spaceru skrupulatnie notowali nowe informacje i uważnie zbierali rośliny, które miały być ozdobą ich przyszłych zielników.

    Spacer przyrodniczy po kilku godzinach wędrówki, zakończył się w ogrodzie Domu Długosza. Ogród ten pełen uroku i wielkiej urody obfituje w unikatowe zioła.

   W cieniu Domu Długosza na wszystkich czekał już poczęstunek oraz rozłożone na trawie koce. Po krótkim odpoczynku nadszedł czas na kolejną atrakcją dnia – spotkanie z Anną Suchecką – członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego, sekcja Historia Botaniki. Pani Anna z pasją opowiedziała o dziele, które współtworzyła, czyli Sandomierskim Ogrodzie Marcina z Urzędowa. Ogród z ziołami został zrekonstruowany na podstawie Herbarza Polskiego.

   Po tych arcyciekawych opowieściach o znaczeniu i właściwościach ziół w dobie renesansu nadszedł czas na pracę warsztatową. Każdy z uczestników przystąpił do pracy nad własnym zielnikiem, korzystając ze zbiorów roślinnych będących efektem spaceru. Zielniki zostały poddane ocenie i nagrodzone.

   Wielką atrakcją dla dzieci i zarazem nagrodą za ich pracę warsztatową było wspólne warzenie ziołowej mikstury – naparu z ziół i jadanych kwiatów. Mikstura okazała się aromatyczna i bardzo smaczna. Chętnych do degustacji było wielu. Nawet najwięksi sceptycy zachwalali smak wywaru.

   Spacer przyrodniczy oraz warsztaty zielarskie odbyły się w bardzo przyjemnej i niemal rodzinnej atmosferze.

 Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w tym wydarzeniu. Szczególne podziękowania kierujemy do zielarki Aleksandry Pniewskiej oraz Anny Sucheckiej za wspaniałe i inspirujące opowieści o ziołach.

   Dziękujemy także Muzeum Diecezjalnemu w Sandomierzu za pomoc w zorganizowaniu warsztatów zielarskich oraz współtworzenie tak serdecznej atmosfery.