W niedzielę, 29 stycznia br., już po raz drugi odbyło się Anielskie Śpiewanie, czyli wspólne kolędowanie. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16:00 na Sali Rycerskiej sandomierskiego Zamku, a poprowadziła je pani Anna Przybysz (Świętokrzyski Ogród Inspiracji u Przybyszów, Sandomierski Chór Zamkowy „SAN-do-MIR”, zespół ludowy „Przelaski”).

Na scenie zaprezentowali się panie i panowie z okolicznych zespołów pieśni ludowych: Powiślanie z Koprzywnicy, Zielona Dolina z Zawichostu, Linowianki (Zawichost), Przelaski z Zajeziorza i Sandomierski Chór  SAN-do-MIR.  Wspólnie zaśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy przy akompaniamencie akordeonu i gitary. Wszyscy ubrani byli w przepiękne i kolorowe stroje ludowe, charakterystyczne dla okolic Sandomierza; panie i dziewczęta ustrojone były bogatymi wiankami i sznurami korali. Przypomniały one o zapomnianych, choć wspaniałych tradycjach.

Nie tylko wspólne śpiewanie dawało radość zgromadzonym, ale także poczucie jedności, przebywanie i działanie we wspólnocie, tak jak to dawniej było. Oprócz starszego pokolenia dziadków spotkali się rodzice, wnuki, przyszli znajomi wraz ze swoimi rodzinami. Ponadto można było dowiedzieć się, jakie jest symboliczne znaczenie kolędowych artefaktów – kudłatego turonia, kozy, bociana, snopów zboża i kolorowej, kręcącej się gwiazdy.

Po zakończonym kolędowaniu goście zaproszeni zostali na pyszny poczęstunek w postaci domowych wypieków przygotowanych według nieco zmodyfikowanej receptury – ciasta nie zawierały bowiem szkodliwego cukru. Natomiast były bogate w pyszne i słodkie owoce lokalne oraz w orzechy. Przygotowały je panie z zespołu „Przelaski”.

Organizatorami spotkania byli Sandomierskie Centrum Kultury i Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.