W miniony piątek, 20.01.2017, w Lapidarium pod Ratuszem odbył się niezwykły koncert. Zorganizowane przez Społeczność Chrześcijańską w Sandomierzu oraz przez Sandomierskie Centrum Kultury rozpoczęło się o godz. 19:00 i zgromadziło liczne grono słuchaczy. Na scenie wystąpili zespół Sto Stopni (jako suport) oraz raper DJ Kolah.

Sto Stopni

Jest to młody, istniejący od 2014r. zespół, który preferuje mocne brzmienia - poruszają się w nurtach muzyki rock, nu metal, grunge. Artyści zaprezentowali na scenie własne teksty i kompozycje (np. „Reset”, „Norma”, „Kakofonia”, „Precz”), a także osobiste interpretacje i aranżacje fragmentów Biblii, np. psalmy Dawida (Psalm 100).

Ich muzyka to muzyka triumfu i dumy z bycia chrześcijaninem. To postawa zdecydowanego i pewnego siebie człowieka, którego życie jest ukonstytuowane w rzeczywistości przez wiarę i kierowanie się w życiu słowami Jezusa. To człowiek, który bez wstydu, dumnie i otwarcie wyznaje swą wiarę, a w chwilach załamania i niepewności patrzy na krzyż.

DJ Kolah

Pod pseudonimem DJ Kolah kryje się Mirek Kolczyk, profesjonalny muzyk z wieloletnim doświadczeniem, zaangażowany muzycznie i społecznie. Na początku występu dał popis swoich umiejętności w krótkim freestyle’u, którym powitał zgromadzoną publiczność. W swoich utworach, m.in. „Pod prąd”, „Bomba”, „Nie chcę być sam”, „Czas płynie”, „W dobrej wierze”, opowiada o tym, co dręczy i jątrzy społeczeństwo, o niepokojach duszy, o potrzebie Boga w życiu człowieka. Dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, ale także głośno deklaruje swoją wiarę, daje jej świadectwo.

Gatunek muzyczny, jaki wykonuje DJ Kolah, to rap. Świeże sample z lekką nutą stylu funky i porywające swym rytmem bity to zestaw, który „rozbuja” każdego. Artysta przemycił także kilka odniesień do utworu Stanisława Sojki „Tolerancja” oraz do Czesława Niemena. A emocjonalny i bezpośredni przekaz, jaki niesie rap, to najlepsza i najprostsza forma dotarcia do młodzieży. Mnóstwo młodych ludzi identyfikuje się z tym gatunkiem muzyki, który kojarzony jest z emocjami gniewu, złości i buntu. One bowiem towarzyszą młodzieży w okresie dorastania i poznawania świata.

Ten koncert możemy uznać za kolejny dowód na to, że muzyka łączy i że jest pozbawiona granic, barier, sztywnych ram gatunkowych – jest dla każdego. To doskonała i przystępna formą przekazu nawet tych najważniejszych, kardynalnych treści religijnych i życiowych. Bo uzyskujemy odpowiedzi na pytania, które zadaje sobie każdy z nas: co jest dobre, właściwe, ważne, a co złe, niedopuszczalne, nieistotne?, ale nie wygłoszone w tonie surowego kazania. Ponadto, widzimy wizerunek chrześcijanina XXI wieku – to normalny, fajny, nowoczesny człowiek, którego optymistyczny sposób życia i postrzegania świata naturalnie wypływa z wyznawanej wiary.


foto i tekst: arch. Sandomierskie Centrum Kultury