Wernisaż wystawy pt. "Florografy - obrazy liśćmi malowane" odbył się 20 kwietnia 2018 r. w Porcie Kultury. Autorka Albina Róg, wśród zgromadzonych gości, rodziny i przyjaciół, otworzyła wystawę cytując swój wiersz pt. "Zaproszenie".

   Autorka przedstawiła przybyłym specyficzną i rzadko spotykaną technikę tworzenia swoich prac, wyjaśniając przy tym etymologię słowa „florograf”.

   „Do tworzenia prac wykorzystuję to co daje mi przyroda: suszone liście, płatki kwiatów, trawy czy gałązki. – powiedziała pani Albina.   

     - Nie mam wykształcenia plastycznego, tworzę z potrzeby serca i duszy.”

    „Układając swoje kompozycje używam minimalnych ilości kleju. Nie ma reguły na to ile czasu trzeba poświęcić na wykonanie obrazu. Może to być kilka godzin, ale też w zależności od tematyki np. pejzaż - kilka tygodni” – mówiła pani Albina – Na koniec płótno z przyczepionymi roślinami przykrywam kawałkiem szkła.”

     Pani Albina opowiedziała co ją inspiruje, przytaczając przy tym anegdoty związane z konkretnymi florografami.

   „Inspirację czerpię z obserwowanych krajobrazów, wspomnień z dzieciństwa, z wyjazdów, wycieczek i własnych przeżyć. Nie unikam żadnej tematyki. Zachęcam również Państwa do podpowiedzenia tematów do stworzenia kolejnych prac” – dodała pani Albina.

   Zgromadzeni goście chętnie dzielili się z autorką swoimi wrażeniami, nie kryjąc przy tym zachwytu nad kunsztem i misternością wykonania zaprezentowanych prac. Swoje spostrzeżenia i uwagi mieli okazję przedstawić wpisując je do księgi pamiątkowej.

    Wystawa składa się z 36 kompozycji ukrytych za szkłem, w drewnianych ramkach, warto wspomnieć, że ich wykonawcą jest mąż Pani Albiny. Wystawa w Porcie Kultury jest pięćdziesiątą ekspozycją w dorobku Pani Albiny, tym bardziej jest nam miło, że to właśnie w Sandomierzu mieliśmy szansę celebrować z autorką tę wyjątkową okazję.

    Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 11 maja br.