W Muzeum Diecezjalnym i Muzeum Okręgowym w Sandomierzu 26 kwietnia 2018 r. odbyło się otwarcie pierwszej wspólnej  wystawy "200 lat Diecezji Sandomierskiej. Ludzie Miejsca Pamiątki Wydarzenia Wspomnienia"

   W domu Długosza przed wernisażem zorganizowano konferencję prasową na temat wystawy oraz obchodzonego w tym roku jubileuszu 200- lecia diecezji. W otwarciu wzięli udział Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza,Katarzyna Zioło zastępca burmistrza, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. seniorem Edwardem Frankowskim, radni miejscy i mieszkańcy miasta. Ekspozycja prezentowana w Muzeum Diecezjalnym przybliżyła sylwetki biskupów sandomierskich, życie diecezji i kościoła na przestrzeni dwóch wieków. 

   Drugiej części wernisażu, która odbyła się w Muzeum Okręgowym, towarzyszyła projekcja filmu "Sandomierz w koronie" –  zrealizowanego przez Telewizję Polską dokumentu ze scenami fabularnymi, ukazującego historię odnalezienia w 1910 r. w Sandomierzu korony królewskiej, bądź rycerskiej. Jednym z cenniejszych eksponatów wystawionych na tej części wystawy jest kopia korony królewskiej odnalezionej w 1910 r. w ogrodach seminarium duchownego w Sandomierzu. Ekspozycja w Muzeum Okręgowym ukazuje historię 200 lat Diecezji Sandomierskiej poprzez pryzmat wybitnych postaci związanych z ziemią sandomierską. Przedstawione eksponaty obrazują  losy mieszkańców, którzy swoim życiem zapisali się na kartach historii diecezji i miasta. 

   Gospodarz miasta podkreślił w swoim przemówieniu, że wspólna wystawa zorganizowana przez Muzeum Diecezjalne i Muzeum Okręgowe to piękna inicjatywa. Wystawa łącząca dwie różne od siebie placówki, a jednocześnie ukazująca 200 lat wspólnego funkcjonowania Sandomierza i Diecezji Sandomierskiej.