Za nami drugi koncertowy weekend w ramach cyklu Witamina Jazz 2018! W piątek, 2 listopada o godz. 20:00, klub Lapidarium pod Ratuszem pękał w szwach, a to wszystko za sprawą duetu MYRCZEK & TOMASZEWSKI. Wieczór upłynął pod znakiem standardów muzyki jazzowej i popowej w oryginalnych, klimatycznych aranżacjach. Publiczność miała okazję usłyszeć wiele ponadczasowych (zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej) utworów, takich jak „Bewitched”, „Moon River”, „Bye, Bye Blackbird” czy „Always On My Mind”. Artyści idealnie uzupełniali się na scenie, tworząc dla tych kompozycji zupełnie nową jakość. Magia tego koncertu to jednak nie tylko mistrzowsko zagrane, piękne melodie – to również elementy spontanicznych improwizacji oraz zaskakujących zabaw dźwiękiem, wzbogacone niebanalnym poczuciem humoru. Występ duetu zakończył się długimi owacjami, a na bis publiczność usłyszała między innymi utwór „We Are the World”, w którym wokalista z niebywałą lekkością i finezją wcielał się w poszczególnych wykonawców oryginalnej wersji. Jedno jest pewne – kunszt muzyczny Pawła Tomaszewskiego w połączeniu z niezwykłą barwą głosu Wojciecha Myrczka to zestaw, który na długo pozostaje w pamięci słuchaczy.

  Natomiast w sobotni wieczór, 3 listopada o godz. 20:00, fani muzyki jazzowej mieli okazję usłyszeć zupełnie inne jej oblicze. Niewątpliwie unikatowy projekt, stworzony przez trio GADT/CHOJNACKI/GRADZIUK, pozwolił słuchaczom przenieść się na chwilę w świat tzw. free renesansu. Świat, w którym jazz łączy się z XVI-wiecznymi kompozycjami polskich twórców, takich jak Wacław z Szamotuł, Mikołaj Gomółka czy Jan z Lublina. Prócz renesansowych inspiracji, publiczność usłyszała również autorski utwór tria pt. „Thanks God”, zadedykowany brytyjskiemu kontrabasiście, Barry`emu Guyowi. Oryginalny był nie tylko koncept projektu, ale również skład zespołu – akordeon, perkusja i głos zostały potraktowane jako równoprawne instrumenty, wspólnie kreujące bogatą warstwę dźwiękową. Emocjonalne improwizacje wokalistki, ciągłe zmiany dynamiki, ciekawe współbrzmienia i zapierające dech w piersiach instrumentalne solówki to przepis na prawdziwą muzyczną ucztę.

   Festiwal Witamina Jazz 2018 zaistniał w świadomości słuchaczy jako ogromna dawka dobrej muzyki jazzowej w różnych jej barwach i odsłonach. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję!

   Organizatorzy: Sandomierskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Sandomierzu, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Foto (02.11.): Tomasz Woźniak