W mroźny, zimowy wieczór 19 marca 2018 roku w Lapidarium pod Ratuszem odbyło się kolejne spotkanie podróżnicze z cyklu „Sandomierskie Spotkania z Kulturą” zorganizowane przez Niezależną Inicjatywę Kulturalną we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury. Spotkanie idealnie wpisało się w klimat marcowego Święta Kobiet, co podkreślił sam tytuł wydarzenia „Norwegia po babsku”. Jak nazwa wskazuje poświęcone było Norwegii z kobiecego punktu widzenia.

   Naszym gościem była niezwykła kobieta - Jolanta Rydkodym - z zawodu nauczycielka, z pasji podróżniczka. Pani Jola w lipcu 2015 roku spełniła jedno ze swoich podróżniczych marzeń, mianowicie zobaczyła norweskie fiordy. Aby tego dokonać zorganizowała babską ekipę, wsiadła w samochód i ciągnąc za sobą przyczepę kempingową wyruszyła na północ Europy. Przez Morze Północne panie dostały się do najdalej wysuniętego na południe punktu Norwegii. Tam zaczęła się skandynawska przygoda, pełna zapierających dech w piersiach krajobrazów - potężnych gór, malowniczych fiordów i błękitnych lodowców. Wędrując przez krainę trolli dotarły aż na samą północ Europy - Nordkapp. W drodze powrotnej zdarzyła się sytuacja koszmarna dla każdego podróżującego, mianowicie poważna awaria samochodu. W związku z tym babska ekipa została uwięziona przy kole podbiegunowym na prawie 2 tygodnie. Droga powrotna do Polski „naprawionym” autem nie wyglądała niestety sielankowo. Ostatecznie po szeregu stresujących i trudnych do przewidzenia zdarzeń, panie bezpiecznie wylądowały na polskiej ziemi.

   Uczestnicy spotkania podróżniczego w Lapidarium pod Ratuszem z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali tej niezwykle ciekawej, okraszonej dobrym humorem, relacji z podróży do Norwegii, którą uzupełniały przepiękne fotografie.

   Serdeczne podziękowania składamy Joli Rydkodym za tę wspaniałą i inspirującą opowieść o krainie trolli. Więcej informacji o naszym gościu innych jej podróżach tutaj: http://jolaryd.blogspot.com/

Tekst i foto: SCK