Sandomierz każdego roku, nieprzerwanie od 15 lat, świętuje Dzień Św. Patryka. Kultywując tą długą i piękną tradycję w niedzielę 18 marca wszyscy miłośnicy kultury irlandzkiej mogli doświadczyć szeregu atrakcji w iście irlandzkim stylu. Pomimo mrozu i śniegu Sandomierz zamienił się w zielona enklawę irlandzkiej kultury.

  Organizatorzy wydarzenia, czyli Sandomierskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Sandomierzu, przygotowali niezwykle bogaty i atrakcyjny program artystyczny, który mamy nadzieję, na długo pozostanie w pamięci.

   Tanecznym krokiem rozpoczęto obchody tegorocznego Dnia Św. Patryka. Pierwszym punktem programu były bowiem warsztaty tańca irlandzkiego poprowadzone przez profesjonalistę w tej dziedzinie - Damien’a Doherty - jednego z najbardziej utalentowanych tancerzy Irlandii, solisty najsłynniejszego, irlandzkiego tanecznego show „Lord of the Dance”, którego talent podziwiała sama królowa Elżbieta II.

    Uczestnicy warsztatów, którzy licznie zgromadzili się w sali gimnastycznej I LO Collegium Gostomianum, poznali podstawowe kroki tradycyjnego irlandzkiego tańca. Najodważniejsi adepci tańca, w nieco zabawny sposób, zaprezentowali swoje umiejętności na scenie Domu Katolickiego podczas głównego koncertu, co wywołało zarówno zdziwienie, jak i uznanie ze strony publiczności.

   Z kolei na miłośników irlandzkich rytmów czekały warsztaty muzyczne przeprowadzone przez członków zespołu SHANNON – jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów muzyki irlandzkiej w Polsce.

    Wieczorem o godzinie 17.30 w Domu Katolickim nastąpiła kulminacja wydarzeń w ramach obchodów sandomierskiego Dnia św. Patryka, czyli koncert gwiazdy wieczoru - zespołu SHANNON. Ze sceny popłynęła przepiękna muzyka rodem z zielonej Irlandii. Poszczególne utwory uzupełniane były znakomitymi solowymi występami Damiena Doherty.

   Półtoragodzinne widowisko muzyczno – taneczne zostało docenione owacją na stojąco. Oklaskiwano zarówno umiejętności muzyczne i taneczne występujących artystów, jaki i ich poczucie humor oraz talent do bezpośredniego kontaktu z publicznością.

   Na uczestników galowego koncertu, czekała także niespodzianka – konkurs wiedzy o Irlandii. Znalazcy ukrytych na widowni zielonych kończynek, którzy wykazali się odpowiednią wiedzą o Irlandii otrzymali w nagrodę najnowsze płyty zespołu SHANNON.

   Zwieńczeniem pełnego atrakcji dnia był akustyczny koncert zespołu SHANNON, który miał miejsce w Lapidarium pod Ratuszem. Podczas tego wydarzenia został rozstrzygnięty konkurs, na najbardziej oryginalny zielony strój. Finalistów było wielu, co świadczy o niewyczerpanych pokładach wyobraźni Sandomierzan.

    Dzięki tej inicjatywie, która od lat widnieje w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Sandomierza, mieszkańcy poczuli klimat zielonej wyspy nie wyjeżdżając poza granice swojego miasta. O wyjątkowości tego wydarzenia świadczy także fakt, że honorowy patronat nad nim objęli: Ambasador Irlandii w Polsce – Sir Gerard Keown oraz Burmistrz Sandomierza -Marek Bronkowski. Dzięki temu sandomierski Dzień Św. Patryka został włączony do obchodów ogólnopolskiego Festiwalu św. Partyka.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji jubileuszowego XV Dnia Św. Patryka w Sandomierzu.

Organizatorzy:

Sandomierskie Centrum Kultury

Urząd Miejski w Sandomierzu

Wsparcie: I LO Collegium Gostomianum