Spotkania podróżnicze, organizowane przez Niezależną Inicjatywę Kulturalną we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury, cieszą się niesłabnącą popularnością. W czwartek 18 października 2018 roku o godz. 18.00 miało miejsce kolejne „Sandomierskie Spotkanie z Kulturą”. Lapidarium pod Ratuszem wypełnił tłum miłośników bliskich i dalekich podróży.

   Już po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć wytrawnego podróżnika - Józefa Kołodzieja – Sandomierzanina z urodzenia, ale na stałe mieszkającego w Stanach Zjednoczonych.

   Na mapie jego podróży znalazły się tak odległe i egzotyczne miejsca, jak: Meksyk, Peru, Bahamas, Karaiby, Kuba, Dominikana, Kostaryka, Grecja, Panama, Norwegia, Polinezja Francuska, czy Virgin Islands.

   Tym razem publiczność „Sandomierskich Spotkań z Kulturą” miała przyjemność usłyszeć o przemijającym raju – wyspach Polinezji Francuskiej.

   Nasz gość barwnie i z dużym poczuciem humoru opowiedział o żeglowaniu Katamaranem - Catania 55 po Polinezji Francuskiej. Na trasie tego niezwykłego rejsu znalazło się 6 pięknych wysp: Tahiti, Raiatea, Tahaa, Bora-Bora, Maupiti, Huahine.

   Słuchaczy oczarowały opisy unikatowej fauny i flory, którym towarzyszyły piękne fotografie, a także opowieści o niezwykłych ludziach napotkanych w czasie podróży – poławiaczach pereł i właścicielach plantacji wanilii.

   Wielką atrakcją spotkania, przygotowaną przez naszego gościa, było losowanie upominków przez publiczność – 10 egzemplarzy książki pt. „Abuelo i inne opowiadania” autorstwa Józefa Kołodzieja. Losowanie książek okazało się wydarzeniem bardzo emocjonującym, które wywołało falę radości. Szczęśliwi zdobywcy nagród otrzymali także autografy.

   Na zakończenie spotkania miała miejsce jeszcze jedna miła niespodzianka. Pan Józef przyznał się, że tego dnia obchodzi urodziny. Na tę wiadomość publiczność wstała i odśpiewała urodzinowe „100 lat”, zakończone gromkimi oklaskami.

   Ten wyjątkowo egzotyczny i obfitujący w atrakcje wieczór w Lapidarium pod Ratuszem na długo pozostanie w pamięć tych, którzy wzięli w nim udział.