W styczniowy weekend 12 i 13 stycznia 2019 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz dwudziesty siódmy zagrała w całym kraju, również w Sandomierzu.

  Przez dwa dni weekendu 12 i 13 stycznia br. wolontariusze WOŚP niestrudzenie kwestowali, zachęcając mieszkańców do wsparcia akcji, której celem był zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W sobotę wolontariusze WOŚP kwestowali w godz. 10.00-18.00, w największych centrach handlowych: Galerii Sandomierz, Galerii Królewskiej, Kauflandzie i Stokrotce, a w niedzielę od 8.00-17.00 przemierzali sandomierskie ulice, place, parki i skwery, zachęcając do finansowego wsparcia tej szlachetnej akcji.

  Z okazji finału w niedzielę 13 stycznia przygotowano szereg atrakcji. W godz. 10.00 – 13.00 przy ulicy Rokitek i Koseły miała miejsce Moto Orkiestra, odbył się pokaz samochodów rajdowych i driftowych między innymi z Mistrzostw Polski. Zainteresowani za przysłowiowe "co łaska" mieli możliwość przejechania się ciekawymi i oryginalnymi autami, co okazało się nie lada atrakcją. Chętnych na 'przejażdżki z adrenaliną' było więcej niż pozwalały ramy czasowe akcji, ale osoby które skorzystały bardzo emocjonalnie i z satysfakcją wypowiadały się na temat tej oferty. Największe zainteresowanie wzbudzało auto Subaru Impreza WRC, którego właścicielem jest sandomierzanin – Pan Antoni Rożek – pomysłodawca i współautor Moto Orkiestry. Na Rynku Starego Miasta o godz. 13.00 rozpoczął się Piknik Motocyklowy, gdzie za symboliczne „co łaska” można było odbyć przejażdżkę wybranym motocyklem, oczywiście pod opieką właściciela pojazdu. Warunki pogodowe nie sprzyjały motocyklistom, stąd nie było ich wielu, lecz obecne trójkołowe pojazdy cieszyły głównie najmłodszych.Równie duże zainteresowanie budziło stanowisko kowalstwa artystycznego - Kuźnia Adama i Kaliny, gdzie podczas pikniku zostały wykute metalowe zdobne przedmioty (świecznik i kwiat), które z kolei wzbogaciły zestaw fantów przekazanych na rzecz WOŚP.

  Zaś Hala Widowiskowo-Sportowa (ul. Patkowskiego 2a) była centrum wydarzeń artystyczno-kulturalnych.
Tutaj o godz. 14.00, nastąpiło oficjalne otwarcie wydarzenia przez dyrektora Sandomierskiego Centrum Kultury Wojciecha Dumina oraz prowadzącą Joannę Kwiatkowską przedstawicielkę Radia Leliwa, którzy wprowadzili zebranych gości w przygotowany program imprezy, a także podkreślili znaczenie idei WOŚP.
W korytarzu, przy wejściu na Halę, Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, jak co roku zorganizował „Kawiarenkę”, w której za „co łaska” można było nabyć ciepły posiłek, ciasto, kawę lub herbatę. Tutaj swoje stanowisko miała loteria, do wygrania za symboliczną kwotę, były m.in. WOŚP-owe fanty.

  W specjalnie przygotowanej przez profesjonalny zespół Stacyjkowo Animacje strefie– za symboliczne "co łaska" odbywało się m.in. malowanie twarzy, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Dla fanów sportu, przygotowano stół do gry w ping ponga, który cieszył się wielkim zainteresowaniem, szczególnie wśród pociech i ich rodziców.

  Na głównej scenie, swoimi występami finał uświetniły formacje artystyczne, które aktywnie uczestniczą w organizowanych w mieście i okolicy wydarzeniach.
  Jako pierwsza swoje umiejętności zaprezentowała formacja taneczna Dance Mania, działająca na co dzień przy Porcie Kultury. W swoim programie zaprezentowała przekrój wszystkich grup wiekowych należących do Formacji, a także solowy pokaz Weroniki Maruszak i Julii Gołębiowskiej. Następnie publiczność skupiła uwagę na Formacji Tanecznej PARADOX. Owacjami powitano kolejnych przedstawicieli występujących grup wiekowych: Lenę i Paulinę – duet PARADOX JUNIOR, WSZYSTKIE CÓRY TATUSIA – PARADOX I, PARADOX IV, PARADOX III, KUKUŁCZE JAJO – PARADOX S, MIX – PARADOX 30+, PARADOX II, A CO TO – PARADOX JUNIOR, HIPNO – ZZA – PARADOX I. Kolejnym ciekawym punktem programu były występy formacji tanecznych funkcjonujące przy Fabryce Ruchu w Sandomierzu: II grupy akrobatów, Fabrykanci Maleństwa, Grupa Breakdance, Fabrykanci Baby, Fabrykanci Mini, Fabrykanci Kids, Fabrykanci JUNIOR, Fabrykanci PLUS, a także pokaz Salsy Solo i Tańca Towarzyskiego dla dorosłych.

  Równie wielkie wrażenie na publiczności wywarły pokazy: karate - przygotowany przez Sandomierski Klub Karate Kyokushin oraz pokaz musztry i walki w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
Około godz. 19.30 Teatr Ognia i Tańca Amatum ze swoim pokazem Lightshow, zaprezentował pokaz tańca z innowacyjną technologią światła LED. Pokaz był alternatywą światełka do nieba.
Około godz. 20.00 na scenie pojawił się zespół ORENTTE. Rozpoczął się energetyczny koncert rock and roll'a. Muzycy zaprezentowali autorski program przeplatany przebojami gigantów polskiej sceny rockowej, w nowatorskich aranżacjach.

  Najważniejszym jednak punktem programu były licytacje ponad stu niezwykle cennych przedmiotów, ofiarowanych przez różne sandomierskie instytucje, organizacje, przedsiębiorstwa, czy też osoby prywatne. Jednym z takich przedmiotów była koszulka z autografem Michała Szyby - polskiego piłkarza ręcznego oraz książka Wiesława Myśliwskiego "Widnokrąg" wraz z autografem, którą ofiarował pan Marcin MarzecBurmistrz Sandomierza. Wśród licytowanych fantów wielką popularnością cieszyły się różnorodne gadżety WOŚP z autografami głównego dyrygenta Orkiestry – Jurka Owsiaka, a wśród nich: koszulki, zdjęcia, kalendarze, plecaki, budzik itp.

  27. Finał WOŚP w Sandomierzu okazał się wielkim sukcesem. Pobity został zeszłoroczny wynik o ponad 13,5 tyś zł. Po wieczornych niedzielnych podsumowaniach zebrana kwota osiągnęła pułap 68 836,62 zł !!! Wszystko wskazuje na to że finalnie przekroczy ona 70 000 złotych. Całość zebranych funduszy zostanie oczywiście przekazana na rzecz Sztabu Głównego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  Bardzo serdecznie dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniu licznym instytucjom, firmom, osobom prywatnym, wszystkim darczyńcom za wszelkie wsparcie finansowe i materialne, a także wolontariuszom za ich wytrwałość i bezinteresowną pomoc w prowadzeniu zbiórki publicznej.

  Organizatorami 27. Finału WOŚP w Sandomierzu było: Sandomierskie Centrum Kultury przy współpracy z Burmistrzem Sandomierza, Urzędem Miejskim oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, a także szeregiem innych instytucji.