Panująca na zewnątrz deszczowa aura, nie przeszkodziła fanom jazzu w muzycznym spotkaniu 9 grudnia br. w Lapidarium pod Ratuszem.

   Po raz kolejny w tym roku Sandomierskie Centrum Kultury zaprosiło Państwa na koncert w ramach projektu Polski Jazz 360°, realizowanego przez Fundację Polski Jazz. Zgromadzeni goście, mieli możliwość wysłuchania wyjątkowego koncertu jazzowego, łączącego w sobie metafizykę Bieszczad z wielokulturowością dalekiej Islandii. Wszystko za sprawą znakomitych artystów – wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki – Kariny Bałdych (Srockiej) znanej jako Kari Sál oraz uznanych instrumentalistów: skrzypka Stanisława Słowińskiego, pianistki Kasi Pietrzko, kontrabasisty Michała Kapczuka oraz perkusisty Patryka Dobosza.

   Słuchacze mieli okazję wysłuchać kompozycji z debiutanckiej płyty zespołu „Betesda”, która ukazała się w 2017 r. Zespół przywitał publiczność utworem pt. „Bros”, wybrzmiały również m. in. „Zaczekaj”, „Foss”, ,,Ostatnie dni lata” czy tytułowa „Betesda”.

   Ciepły, kojący głos wokalistki oraz spójne kompozycje jazzowe, zachwyciły i przeniosły słuchaczy w egzotyczną podróż po dźwiękach. Artystka podkreśliła jak ważne są dla niej rodzinne Bieszczady oraz łemkowskie korzenie, a także jaki mają wpływ na jej twórczość. Opowiedziała również o swoich inspirujących podróżach do Islandii, gdzie napisała większość utworów. W warstwie lirycznej znalazły się autorskie teksty Kari, ale też utwory apokryficzne z drugiej połowy II wieku.

   Niespodzianką dla słuchaczy, było zaproszenie na scenę gościa specjalnego - światowej klasy wirtuoza - Adama Bałdycha, który na renesansowych skrzypcach zaprezentował swój kunszt, wprawiając przybyłych gości w nieustający zachwyt.

   Wyjątkowy, uduchowiony koncert jazzowy z elementami muzyki poważnej i world music, wprowadził zgromadzoną publiczność w relaksującą, liryczną atmosferę aby w drugiej połowie zamienić się w żywiołowy, energetyczny popis wirtuozerii instrumentalistów i wokalistki.

   Publiczność z entuzjazmem przyjęła muzyków, dziękując im gromkimi brawami po zakończeniu każdego z utworów. Pozytywna energia, pogodna i przyjazna atmosfera towarzyszyła zgromadzonym gościom przez cały czas trwania koncertu.

   Dziękujemy Państwu za przybycie, gospodarzom Lapidarium pod Ratuszem za współpracę przy organizacji wydarzenia i już dzisiaj zapraszamy na kolejne koncerty w ramach cyklu Polski Jazz 360°.