„Camino de Santiago” to temat, który po raz kolejny pojawił się w cyklu „Sandomierskich Spotkań z Kulturą”. Tym razem spojrzeliśmy na tę niezwykłą podróż z nieco innej perspektywy - oczyma historyka sztuki. Gościem spotkania był Arkadiusz Adamczuk - historyk sztuki, bibliotekarz, a w wolnych chwilach – pielgrzym i podróżnik.

    W Lapidarium pod Ratuszem podróżnik opowiedział licznie zgromadzonej publiczności o swojej pieszej wyprawie średniowiecznym szlakiem pielgrzymkowy do grobu św. Jakuba Starszego, w hiszpańskiej Composteli. Na tym szlaku był dwukrotnie – w 2007 i 2011 roku.

   Wykład był pasjonujący, wypełniony ciekawymi dygresjami z zakresu historii, historii sztuki oraz literatury. Nie zabrakło cennych informacji praktycznych oraz humorystycznych anegdot. Pan Arkadiusz z autentyczną pasją opowiedział tej niezwykłej przygodzie duchowej, kulturowej i turystycznej, zachęcając tym samym wszystkich do podjęcia wysiłku pielgrzymowania do Santiago.

  Tej ciekawej i humorystycznej opowieści towarzyszyły piękne fotografie, będące potwierdzeniem wszystkich krajobrazowych walorów pielgrzymiego szlaku.

tekst i foto: SCK