W miniony weekend odbyła się kolejna edycja "Dookoła Wody Festival", który odbył się 27-29.07.2018 r. na Bulwarze im. Marszałka J. Piłsudskiego w Sandomierzu. Muzyka szantowa, folkowa, zdobne łodzie oraz flisacy dopełniły się niemal idealnie tworząc wyjątkową atmosferę.

   W piątkowy wieczór w oprawie Tradycyjnej Floty Wiślanej część artystyczną rozpoczął,,Wiślany Audiobook na Żywo” . Publiczność miała okazję odsłuchać przedpremierowego zbioru opowieści, autorstwa Andrzeja Stańskiego pt. ,,Szaman z Rzeki”. Kolejną częścią programu był recital Marka Szurawskiego, Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej. Z niezwykłej sceny jaka był sandomierski Dubas,  zabrzmiała muzyka folkowa oraz flisackie pieśni. Ciekawie prezentujące się łodzie u brzegu Wisły w połączeniu z opowieściami i wierzeniami flisaków stały się prawdziwym dopełnieniem klimatu.

   W sobotnie południe w Starym Porcie, u podnóża sandomierskiego wzgórza zamkowego, łodzie Tradycyjnej Floty Wiślanej prezentowały swoje wdzięki. Tak rozpoczął się drugi dzień „Dookoła Wody Festiwal”. Fundacja Szerokie Wody prowadziła animacje dla dzieci i dorosłych o nazwie Cieśla okrętowy”, Żaglomistrz” oraz ,,Szkutnictwo”. W trakcie tzw. ,,Flisackiego postoju” zainteresowani mieli niepowtarzalną okazję zwiedzania tradycyjnych jednostek flisackich.

   Około godziny 16.00 przybyli mieszkańcy miasta oraz turyści mieli okazję obserwować łodzie w całej okazałości, prezentujące rozpięte żagle. Prawdziwa gratka dla pasjonatów fotografii, którzy otrzymali sposobność do sfotografowania łodzi pod Spichlerzem.

   Po zakończeniu sesji rozpoczęła się parada łodzi w której udział wzięli m.in.: Dubas „Sandomierka”, Galar ,,Szwajcarka”,Bat „Solec”, Bat „Flisak” i Bat „Basa”. Uczestnicy Festiwalu mieli okazję wzięcia udziału w chrzcie tradycyjnych łodzi wiślanych, którym nadano imiona ,,Marceli”, ,,Rybeńka” i ,,Halina K.”. Zgodnie z tradycją pokład został skropiony lokalnym trunkiem z sandomierskiej winnicy.

  Wieczorna część programu w iście muzycznym tonie porwała publiczność w różne zakątki świata. Wyjątkowo bogaty i energiczny koncert otworzyła ,,Kasia Skiba i Ja”. Następnie na scenie pojawił się zespół ,,Hambawenach”. Gwiazdą wieczoru był zespół folkowy ,,Dikanda” , który rozgrzał publiczność muzyką inspirowaną wieloma grupami etnicznymi m.in. polską, białoruską, bułgarską, macedońską oraz kurdyjską. Koncert zakończył występ zespołu ,,Formacja”.

   W niedzielę o godz. 10.00 odbyło się uroczyste pożegnanie ,,III wyprawy Warszawskiej” oraz Festivalowego Spływu do Piotrawina.

Tekst i foto: SCK