Zwieńczenie tego ciekawego oraz inspirującego wydarzenia kulturalnego odbyło się 27 lipca 2018 r. w Sandomierzu. Projekt pt. "Menu kultury – edukacja kulturowa na serio" był jednym z 5 projektów, które zwyciężyły w konkursie regrantingowym, zrealizowanym w ramach Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. W ramach jego zorganizowane zostały warsztaty integracyjne, filmowe, fotograficzne, muzyczne, plastyczne, teatralne oraz spotkania z turystyką. Impreza odbywała się w lipcu w Sandomierzu, Obrazowie oraz Łoniowie. Projekt był odpowiedzią na problemy zdiagnozowane na podstawie wielu lat doświadczeń w pracy edukacyjnej twórców niniejszej inicjatywy, takich jak pasywność, nieśmiałość, brak samodzielności w myśleniu i działaniu, stereotypy i bariery na linii miasto — wieś.

   Uczestnikom wydarzenia nagrody oraz pamiątkowe dyplomy wręczyła Katarzyna Zioło zastępca burmistrza Sandomierza. Następnie na scenie pod Ratuszem wystąpił młodzieżowy zespół - New Vision. Kolejnymi atrakcjami dla turystów był pokaz ogromnych baniek mydlanych oraz warsztaty bębniarskie, które poprowadził Jacek Piwowarski.

   Zwieńczeniem Festiwalu Menu Kultury był barwny happening nad Wisłą: gra na zbudowanych cajonach, który oficjalnie zainaugurował rozpoczęcie Dookoła Wody Festivalu 2018.

   Działania zaplanowane w harmonogramie projektu, dobiegły już końca. Lecz realizatorzy projektu nie zamierzają na tym poprzestać. Menu Kultury nadal będzie serwować wyjątkowe wydarzenia animacyjne, czego namacalnym dowodem będą sierpniowe warsztaty muzealne na Zamku. Aby być na bieżąco z nowymi pozycjami, zapraszamy na fanpage: www.fb.com/menukultury/?modal=admin_todo_tour

   Twórcy i realizatorzy projektu: 

- Urząd Miejski w Sandomierzu,

- Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, 

- Sandomierskie Centrum Kultury,

- Gminna Biblioteka Publiczna w Obrazowie,

- Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie,

- Stowarzyszenie „Cztery Źródła”, 

- Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział w Sandomierzu, 

- Stowarzyszenie Miłośników Wsi Bogoria Skotnicka,

- Fundacja Haereditas Sancti Iacobi, 

- Ogród Inspiracji u Przybyszów, 

- niezależne animatorki: Jagoda Szczęsna, Iwona Ordon oraz Marta Szpyra.