Wernisaż wystawy pt. ,,Historia produkcji szkła w Sandomierzu - od HSO do NSG Group'' odbył się 2 lipca 2018 r. na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu. Wystawa została zorganizowana w setną rocznicę utworzenia NSG Group. Udział w wydarzeniu wzięli: Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza, przedstawiciele firmy NSG Group i Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, mieszkańcy miasta oraz turyści.

   Na wystawie zorganizowanej specjalnie na przyjazd do Sandomierza, Prezydenta i Dyrektora Zarządzającego NSG Group Shigeki Mori, zaprezentowano historię powstania huty oraz jej funkcjonowanie, które w znacznej mierze przyczyniło się do rozwoju gospodarczego Sandomierza. Wystawa składa się z czterech tablic, na których znajduje się szczegółowy opis najważniejszych wydarzeń z życia huty oraz niezwykle ciekawe, często wcześniej niepublikowane zdjęcia. Na fotografiach pochodzących z lat pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych XX wieku, nie przypominających dzisiejszego obrazu huty, można zaobserwować m.in. charakterystyczne rozmieszczenie budynków, taśmociągów, suwnic czy też proces wytapiania szkła.

   Wystawa, poza latami powstania i rozwoju, ukazuje również niedawną historię z maja oraz czerwca 2010 roku, kiedy to dzięki heroicznej walce pracowników huty, wojska, strażaków, ochotników oraz mieszkańców miasta, udało ją się ocalić od widma żywiołu, jaki dotknął w tym czasie Sandomierz. Wówczas to wezbrane wody Wisły, osiągając wcześniej niespotykany poziom 842 cm zalały prawobrzeżną część Sandomierza.

   Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia tej niezwykle ciekawej wystawy.

   Organizatorem wystawy są: Urząd Miejski w Sandomierzu, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz NSG Group.