Półmetek XXIX Sandomierskich Wieczorów Organowych już za nami. W środę 18 lipca 2018 r. w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu odbył się już trzeci koncert w ramach XXIX Sandomierskich Wieczorów Organowych. Był to kolejny środowy wieczór, który zgromadził w kościele dużą publiczność. Wykonawcą trzeciego koncertu była organistka z Bydgoszczy Ewa Sawoszczuk, która swój występ rozpoczęła utworem Charlesa W. Ore – Hymn ,,A Mighty Hortress”- Ein feste Burg (wg M. Lutra). Dalsza część programu była również interesująca, zagrana z pasją i energią.

   Ewa Sawoszczuk – muzyk instrumentalista i menadżer kultury.

   Ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale Zarządzanie i Marketing, specjalność: Menadżer Kultury. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J. Regnere, J. Gembalskiego, T. Stangiera i L. Lohmanna. Laureatka konkursów organowych i kompozytorskich (m. in. II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę).

  Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą. Koncertowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej m.in. w Czechach, Niemczech, Słowacji, Francji, w Gdańsku – Oliwie, Bazylice Mariackiej, Jastrzębiej Górze, Zakopanym, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu i wielu innych. Zajmuje się kameralistyką fortepianową, klawesynową i organową.

  Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami jak i wokalistami m.in. Przemysławem Wawrzyniakiem (dudy szkockie, bodhran), Piotrem Olszewskim (gitara klasyczna), Januszem Bobińskim (trąbka), sopranistką Izabelą Jaszczult (Warszawa), Kacprem Chabrowskim (akordeon). Współpracuje w projektach edukacyjnych z Filharmonią Pomorską. Ma także w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla Rozgłośni Polskiego Radia.

   Ewa Sawoszczuk jest pomysłodawcą i inicjatorem koncertów organowych w Bydgoszczy i Toruniu oraz okolic Bydgoszczy – gminie Dąbrowa Chełmińska, Sicienko, Koronowo oraz gminie Lubień Kujawski (powiat włocławski). Jest pełnomocnikiem zarządu Stowarzyszenia „Pro Musica Organa” oraz organizatorem cyklu koncertowego w Bydgoszczy pn. „Letnie Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej”, pełniąc funkcje dyrektora artystycznego.

   Podczas koncertu publiczność wysłuchała również utworów:

• Johann Sebastian Bach (1685-1750) Piece d`orgue, BWV 572 „Nun komm der Heiden Heiland” BWV 659 Toccata i fuga d-moll, BWV 565

• Theodore Dubois (1837 - 1924) In Paradisum

• Georg F. Haendel (1685 – 1759) Water music

• Louis-Claude Daquin (1694 -1772) Le Coucou

• Matthias Nagel (1958) Gib uns Friedens – Variationen

   Spotkanie z muzyką klasyczną poprowadził Paweł Opala

   Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury, Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

   Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: JE ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz – Ordynariusz Sandomierski oraz Marek Bronkowski – Burmistrz Sandomierza.

    Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert organowy, który odbędzie się w środę 1 sierpnia 2018 roku o godz. 18.30 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.