Jak narysować odgłosy, po co w komiksach są dymki, jak stworzyć własnego superbohatera oraz jak samemu wykonać komiks – tego wszystkiego dowiedziały się dzieci w Sandomierzu podczas warsztatów prowadzonych przez Szymona Teluka – rysownika, karykaturzystę, malarza, autora komiksów, a także wykładowcę Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Spotkania odbyły się w ramach akcji „Lato w mieście z Sandomierskim Centrum Kultury” w czwartek, 5 lipca br., w Ośrodku Promocji Aktywności Kulturalnej oraz Porcie Kultury.

   Obie grupy poznały podstawy projektowania rysunku oraz technik graficznej ekspresji. Warsztatom towarzyszyło wykonanie przez Szymona Teluka, autorskich rysunków. Okazało się, że dźwięk, ruch, barwę i siłę można przedstawić za pomocą odpowiednio wymodelowanej kreski, a każdą postać i przedmiot sprowadzić do figury geometrycznej.

   Po części teoretycznej, dzieci w OPAK miały za zadanie utworzyć pasek komiksowy, czyli historyjkę składającą się z trzech lub czterech kadrów. Natomiast w Porcie Kultury uczestnicy próbowali swoich sił w tworzeniu własnych bohaterów oraz fantastycznych historii. Owocem spotkań były pierwsze pomysły, szkice, a także chęć rozwijania tej oryginalnej umiejętności.

Tekst i foto: SCK