Sandomierskie obchody Święta Policji odbyły się w 23 lipca 2018 r. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej w Bazylice Katedralnej. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na dziedziniec Zamku Królewskiego w Sandomierzu, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia. Udział w święcie wzięli: Jego Ekscelencja Ks. Bp. Krzysztof Nitkiewicz, Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza, Piotr Chojnacki przewodniczący Rady Miasta Sandomierza wraz z radnymi, gen. Dariusz Augustyniak Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, insp. Dariusz Chmielowiec Komendant Powiatowy Policji w Sandomierzu, Stanisław Masternak starosta sandomierski, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta i turyści.

   Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt. Następnie wręczono odznaczenia, nominacje na wyższe stopnie służbowe, dyplomy oraz inne wyróżnienia funkcjonariuszom o największych zasługach dla bezpieczeństwa kraju i jego obywateli. Policyjne święto było również okazją do wygłoszenia przemówień przez przybyłych gości, którzy podziękowali policjantom za trud jaki wkładają w tę niebezpieczną, ale niezwykle satysfakcjonującą pracę. Głos zabrał również Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza:

Jego Ekscelencjo Księże Biskupie,

Szanowny Panie Generale,

Szanowny Panie Komendancie,

Szanowne Panie Policjantki i Panowie Policjanci,

Szanowni Państwo!

   Cieszę się, że możemy dziś wspólnie obchodzić Państwa Święto na dziedzińcu królewskiego zamku. Taki dzień w kalendarzu jest bardzo potrzebny, bo zasługi, które mają miejsce w ciężkiej pracy funkcjonariuszy policji często przechodzą bez echa.

   Dziś jest okazja, by w sposób wyjątkowy powiedzieć Wszystkim Państwu – dziękuję. Słowa te kieruję w imieniu własnym oraz mieszkańców Sandomierza, którzy dzięki rzetelnej i pełnej poświęcenia Państwa pracy mogą czuć się bezpiecznie. I w pełni solidaryzuję się z Państwem w akcji protestacyjnej, która ma na celu zwrócenie uwagi i podjęcie konkretnych działań, by Państwa praca była właściwie wynagradzana.

   Z dumą mówię, że współpraca moja, miasta z policją powiatową układa się jak najlepiej. Zawsze służymy pomocą, jak chociażby dzisiaj udzielając wsparcia organizacyjnego przy tej uroczystości.

  W najbliższych miesiącach rozpoczną się prace montażowe miejskiego monitoringu, obejmującego całe miasto. Z pewnością monitoring ułatwi Państwu pracę jak i poprawi jeszcze bardziej bezpieczeństwo naszego miasta.

   Szanowni Państwo, życzę Państwu z całego serca uznania w oczach ludzi, których chronicie poprzez swoją codzienną pracę. Życzę zrozumienia u swoich przełożonych, dobrego prawa.

   Szczególne słowa podziękowania składam za Państwa pośrednictwem Waszym najbliższym. Ich rola w życiu każdego z Was jest bardzo ważna. Są dla Was opoką na której możecie się oprzeć w chwilach, gdy niedogodności i niebezpieczeństwa policyjnego rzemiosła dają o sobie znać ze wzmożoną siłą.

   Życzę Państwu satysfakcji, optymizmu i zapału do wykonywania tej wymagającej i niełatwej pracy oraz zdrowia i realizacji wszystkich planów w życiu prywatnym.

    Dziękuję bardzo. - mówił gospodarz miasta.