Wernisaż wystawy prezentującej prace wykonane podczas I-V Międzyuczelnianych Plenerów Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki odbył się 27 lipca 2018 r. w Domu Pracy Twórczej „Alicja” w Sandomierzu. Wzięli w nim udział: Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza, Katarzyna Zioło zastępca burmistrza, Danuta Stępień kurator wystawy, Alicja Kaszyńska gospodarz wystawy, przedstawiciele ASP w Warszawie i Krakowie oraz UMK w Toruniu oraz przybyli na wydarzenie artyści.

   Motywem przewodnim ówczesnych prac są zabytki, ludzie oraz przyroda – taka też tematyka towarzyszy wystawie podsumowującej 5 lat dokonań artystycznych konserwatorów dzieł sztuki, przebywających w Sandomierzu w ostatnim czasie. Prace malarskie i rysunkowe zostały wykonane w wielu technikach i technologiach na różnorodnych podobraziach. Na wystawie prezentowane są między innymi portrety, pejzaże, abstrakcje, elementy architektury oraz przyroda.

   Autorzy prac na co dzień związani są z uczelniami wyższymi w Krakowie, Toruniu i Warszawie. Plenery zostały wznowione przez prof. dr hab. Danutę Stępień związaną z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 30. minionego wieku, plenery artystyczne organizował między innymi prof. Tadeusz Pruszkowski (1888-1942), który był rektorem ówczesnej ASP w Warszawie. Ciekawostką niewątpliwie jest, że był on lotnikiem i na owe plenery do Sandomierza przylatywał prywatną awionetką. Lotnisko w tamtym czasie zlokalizowane było w pobliżu Gór Pieprzowych.

   W trakcie wydarzenia gratulacje i podziękowania dla autorów, za działalność artystyczną ukazującą w nietuzinkowy sposób piękno Sandomierza, skierował Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza. Gospodarz miasta, wyraził również słowa uznania do Pani Alicji Kaszyńskiej, która niezmiennie od wielu lat w Domu Pracy Twórczej gości artystów, malarzy, fotografów, osoby szeroko związane ze sztuką.

   Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja nowo wydanego katalogu pt. 5 lat Plenerów Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki.