W środę, 25 lipca o świcie ruszyła „Sztafeta Niepodległości”! Projekt jest jedną z wielu form świętowania 100-lecia odzyskania Niepodległości. Wydarzenie polega na przemierzeniu Ojczyzny wzdłuż – z gór do morza! Sztafeta zaczyna się na najwyższym szczycie Polski - trasa biegnie przez Zakopane, Wadowice, Kraków, Sandomierz, Jedlnię-Letnisko, Warszawę, Toruń, tak by u kresu wędrówki zanurzyć biało-czerwoną z gór w słonej wodzie Bałtyku.

   Całość trasy podzieliliśmy na pięć etapów, z różnymi dyscyplinami: wspinaczkowy, kolarski, biegowy, pieszy i żeglarski. Każdy ma szansę świętować tak jak chce!

   Poprzez Sztafetę Niepodległości chcemy ukazać piękno Niepodległej w najczystszej, aczkolwiek coraz rzadziej docenianej postaci – na łonie natury. Pragniemy uwiecznić “biało-czerwoną” w najpiękniejszych możliwych okolicznościach przyrody – w pięknych Tatrach, pośród złocistych zbóż, o wschodzie słońca nad Wisłą, czy o zachodzie nad Bałtykiem.


Sztafeta wjechała do Krakowa…

   Po taternikach Flagę przejęli kolarze, którzy wyruszyli z Kuźnic w Kierunku Wadowic, by pod wieczór dotrzeć do Krakowa. Przejechali 171 km po trudnym górzystym i pagórkowatym terenie, raz w deszczu, raz w upale, by dowieźć sztafetową flagę aż do Krakowa, gdzie na rynku zakończyli dzisiejsze zmagania!

Co dalej?

   27 lipca kolarze wyruszą o godzinie 7:30 z Rynku Drogą Krajową numer 79, by pod wieczór dotrzeć do Sandomierza. Tam około godziny 18:00 dotrą na Rynek by zakończyć swój etap. Dnia następnego flagę po nich przejmą biegacze, którzy przez sobotę i niedzielę przebiegną symbolicznie 123km.

Idea

   Poprzez Sztafetę Niepodległości chcemy ukazać piękno Niepodległej w najczystszej, aczkolwiek coraz rzadziej docenianej postaci – na łonie natury. Pragniemy uwiecznić “biało-czerwoną” w najpiękniejszych możliwych okolicznościach przyrody – w pięknych Tatrach, pośród złocistych zbóż, o wschodzie słońca nad Wisłą, czy o zachodzie nad Bałtykiem - podkreślali uczestnicy. 

   Ważnym wymiarem Sztafety Niepodległości jest podkreślenie motywu walki, przypomnienie że niepodległość nie przychodzi bez trudów. Każdy z etapów jest na swój sposób etapem wyczynowym. Trasa w Tatrach jest trudna i wymagająca, biegnie przez Rysy i Orlą Perć. Etap kolarski to dwa dni po 180 km po wymagającym górzystym i pagórkowatym terenie. Wreszcie przychodzi kolej na etap biegowy o symbolicznej długości 123 km, którą biegacze przebędą na przełomie dwóch dni. Następny etap to wędrówka piesza, inspirowana tradycyjną harcerską sprawnością „Dromader” czyli 100 km w 24 godziny. Po wyczerpującym marszu przyjdzie kolej na żeglarzy, którzy przez blisko 2 tygodnie pokonywać będą niełatwą rzekę, jaką jest Wisła by po licznych mieliznach dotrzeć do Gdańska i tam oficjalnie zakończyć Sztafetę.

100 uczestników!

Ponad 1100 km napędzanych siłą własnych mięśni i polskiego wiatru!

Tysiące zdjęć i fotorelacji!

37 milionów Polaków żyjących w Wolnej i Niepodległej!

Bądźcie z nami!