W minionym tygodniu w naszym kulturowym menu pojawiły się warsztaty plastyczme, fotograficzne, kino oraz gry i zabawy w plenerze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z plastyką, w których 11 i 12 lipca wzięło udział ponad 40 uczestników z Grabiny, Łoniowa, Klimontowa, Obrazowa i Sandomierza. Do świata artystów wprowadziły nas Jowita Wiśniewska i Marta Pietruszko - Galeria im. Ślędzińskich w Białymstoku. Instruktorki przeprowadziły zajęcia z malarstwa, monotypii oraz rzeźby w glinie. W tym terminie odbyły się również warsztaty fotograficzne. Podczas spotkania fotograf Paweł Małecki rozmawiał z młodymi pasjonatami fotografii o naświetlaniu, kadrowaniu, ekspozycji, technikach obróbki cyfrowej oraz katalogowaniu wykonanych zdjęć.

   Piątek 13 lipca okazał się wyjątkowo udanym dniem. W Obrazowie 50 miłośników kultury integrowało się podczas gier i zabaw animacyjnych, gier na boisku, a także wspólnych pośpiewanek. W piątkowej ofercie Menu Kultury znalazło się także spotkanie pasjonatom fotografii i spacer z aparatem w praktyce. Pogoda zmieniła nasze plany i zamiast seansu filmowego w plenerze, oglądaliśmy film w świetlicy wiejskiej, ale co się odwlecze to nie uciecze – zaplanowany seans odbędzie się w sierpniu jak tylko ustrzelimy słoneczną pogodę.

   Nasze spotkania ze sztuką wciąż trwają! Każdy z Was ma szansę wziąć w nich udział. W tym tygodniu spotkamy się podczas warsztatów fotograficznych, muzycznych, wokalnych i teatralnych. Zapraszamy:

19 lipca CZWARTEK

11.00 - 13.00 Warsztaty muzyczno - wokalne 
Salka wokalna Sandomierskiego Centrum Kultury pod kinem "Starówka"

11.30 - 13.00 Warsztaty fotograficzne 
Rynek Starego Miasta (przed kinem "Starówka")

13.30 Warsztaty teatralne 
OPAK - Ośrodek Promocji Aktywności Kulturalnej w Sandomierzu

20 lipca PIĄTEK

11.00 - 15.00 Warsztaty budowy prostych instrumentów perkusyjnych
Salka wokalna Sandomierskiego Centrum Kultury pod kinem "Starówka"

13.30 Warsztaty teatralne 
OPAK - Ośrodek Promocji Aktywności Kulturalnej w Sandomierzu

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie znajdziecie wszystkie szczegóły na temat planowanych przez nas działań: https://www.facebook.com/menukultury/

Zapisy i informacje:

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

tel./sms: 698 637 318

mail: edukacja@zamek-sandomierz.pl

Gminna Biblioteka Publiczna w Obrazowie

tel. 509 273 870

mail: gbp.obrazow@interia.pl

Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie

tel. 15 866 99 68

mail: gokloniow@interia.pl

   Projekt pt. „Menu Kultury — edukacja kulturowa na serio” skierowany jest do dzieci i młodzieży z powiatu sandomierskiego, zamieszkujących zarówno miasto Sandomierz, jak i tereny okolicznych gmin wiejskich. Projekt jest odpowiedzią na kilka problemów zdiagnozowanych na podstawie wielu lat doświadczeń w pracy edukacyjnej twórców niniejszej inicjatywy, takich jak pasywność i brak poczucia sprawczości, nieśmiałość, brak samodzielności w myśleniu i działaniu, stereotypy i bariery na linii miasto — wieś. W proponowanym „Menu Kultury” znajdą się warsztaty z wielu dziedzin kultury, w tym sztuki, teatru, filmu, fotografii, muzyki oraz turystyki. Projekt wystartował 4 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie, zakończenie planowane jest natomiast 27 lipca w Sandomierzu.

   Projekt „Menu Kultury — edukacja kulturowa na serio” realizowany jest w ramach Programu Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Sandomierzu, Urząd Miejski w Sandomierzu, Fundację Haereditas Sancti lacobi, Gminną Bibliotekę Publiczną w Obrazowie, Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie, Stowarzyszenie „Cztery Źródła”, Stowarzyszenie „Virtus” w Samborcu, Stowarzyszenie Miłośników Wsi Bogoria Skotnicka, Ogród Inspiracji u Przybyszów oraz przez niezależnych animatorów kultury – Jagodę Szczęsną, Iwonę Ordon oraz Martę Szpyrę.