W Sandomierzu po raz pierwszy odbyła się Gala Orderu Rzeki Wisły. 24 lutego br. ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz koncelebrował mszę świętą w intencji  flisaków i szkutników w Kościele Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu. Po zakończeniu modlitwy, uczestnicy udali się do Zamku Królewskiego, gdzie miała miejsce inauguracja wydarzenia oraz uroczyste wręczenie pierwszego Orderu Rzeki Wisły. To honorowe odznaczenie otrzymał Zbigniew Gąsowski,  założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia „Loara-Wisła”. Jest inicjatorem odtwarzania i rozwoju floty drewnianych łodzi rzecznych nad Wisłą i Loarą, ambasadorem rzeki Wisły i środowisk wiślanych we Francji.

-Z prawdziwą dumą i radością składam na Pana ręce gratulacje z okazji otrzymania pierwszego Orderu Rzeki Wisły. To zaszczytne odznaczenie zostało przyznane dla osoby najbardziej zasłużonej dla odtwarzania, rozwoju i popularyzacji tradycji flisackich i szkutniczych w Polsce.Jestem pełen uznania dla Pana zasług, był Pan założycielem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia „Loara-Wisła”, ma wybitne zasługi w rozwoju tradycyjnej żeglugi i szkutnictwa na Loarze i Wiśle. Drewnianą łodzią odbył Pan wyprawę z Krakowa do Orleanu nad Loarą. Jest Pan Kawalerem francuskiej Legii Honorowej, inicjatorem odtwarzania i rozwoju floty drewnianych łodzi rzecznych nad Wisłą i Loarą,ambasadorem rzeki Wisły i środowisk wiślanych we Francji. Pana działania wpływają na rozwój kontaktów i współpracy polskich flisaków z francuskimi. Nieoceniona pozostaje również Pana praca we francuskim Ministerstwie Środowiska – powiedział Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza. 

    Order Rzeki Wisły został wręczony po raz pierwszy 24 lutego 2018 roku w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu. To jedyne tego typu odznaczenie w Polsce. Inicjatorem jego ustanowienia jest środowisko kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Order, wręczany corocznie, przyznaje kapituła pod przewodnictwem retmana Mieczysława Łabędzkiego.

   W ramach wydarzenia odbyły się  również panele dyskusyjne poświęcone tradycyjnemu szkutnictwu wiślanemu i inicjatywie odbudowy tradycyjnej floty wiślanej. Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza objął honorowy patronat nad wydarzeniem.