W pierwszy sierpniowy wieczór, Sandomierska Bazylika Katedralna była wypełniona przepiękną muzyką organową. A to za sprawą kolejnego koncertu w ramach Sandomierskich Wieczorów Organowych.

     Tym razem wirtuozem tego instrumentu był pedagog i animator życia muzycznego - dr hab. Marek Stefański z Krakowa.

    Marek Stefański należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem Organum, tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzycznych. W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007.

    Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów.

   Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej.

    Koneserzy muzyki organowej mogli usłyszeć utwory takie jak:

  • Dietrich Buxtehude (1637 - 1707) Partita Bux WV 238
  • Johann Pachelbel (1653- 1706) Aria quarta z Hexachordum Apollinis

    W tak ważnym dniu dla polskiej historii, 74 rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego, nie mogło również zabraknąć polskich utworów.

  • Mikołaj z Krakowa (XVI w.) Salve Regina, Per merita Sancti Adalberti, Ave Jerarchia, Accode nuntia, Colenda
  • Warszawska Tabulatura OrganowaSalve Regina
  • Tabulatura Jana z Lublina (XVII w.) Hajduczki, Alia poznanie, Cantio polonica, Rex

    Zwieńczeniem środowego koncertu były utwory:

  • Johann Ludwik Krebs (1713 -1780) Fantazja chorałowa "Meine Seele erhebt den Herr'n", Fantazja i fuga chorałowa G-dur

     Spotkanie z muzyką klasyczną poprowadził Mariusz Ryś – kierownik artystyczny XXIX Sandomierskich Wieczorów Organowych.

  Organizatorami wydarzenia byli: Sandomierskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Sandomierzu, Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

   Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: JE ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz – Ordynariusz Sandomierski oraz Marek Bronkowski – Burmistrz Sandomierza.

   Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert organowy, który odbędzie się w środę 8 sierpnia 2018 roku, o godz. 18.30 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.