Półmetek XXVIII Festiwalu Muzyka w Sandomierzu już za nami. Sandomierz, jak co roku w drugiej połowie sierpnia, zamienia się w muzyczną stolicę regionu.

  We wtorek 14 sierpnia koncert pt. „Z miłości do Ojczyzny” zainaugurował tegoroczną edycję Festiwalu. Repertuarem najpiękniejszych pieśni o tematyce patriotycznej świętowaliśmy 100–lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 80–lecie włączenia prawobrzeżnej części Sandomierza do granic miasta.

   Kolejna odsłona Festiwalu miała miejsce w piątek, 17 sierpnia, w kościele dominikańskim pod wezwaniem św. Jakuba w Sandomierzu. Koncert był wyjątkowy z wielu względów, m.in. dlatego, że odbył się w pięknym wnętrzu romańskiej świątyni i to w dniu św. Jacka. Gośćmi Festiwalu byli znakomici artyści – chór kameralny Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. Capella Cracoviensis to jeden z najciekawszych zespołów na współczesnej scenie muzyki dawnej, który wykonuje repertuar od renesansowej polifonii po wczesnoromantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. W Sandomierzu artyści zaprezentowali program pt. „Kobieta z alabastrowym naczyniem” zawierający utwory Arvo Pärta oraz 1 Sonata na altówkę solo op. 25 Paula Hindemitha.

   Publiczność, która wypełniła po brzegi kościół św. Jakuba, gromkimi oklaskami powitała wykonawców. Na koniec owacjami doceniła zarówno czyste brzmienie chóru, jaki i niezwykły kunszt dyrygenta.

   W sobotni wieczór, 18 sierpnia, na deskach festiwalowej sceny miał miejsce spektakl baletowy „Giselle”. Ten jeden z najsłynniejszych baletów romantycznych zgromadził liczne grono miłośników tego rodzaju sztuki. Publiczność była zachwycona piękną muzyką, bogactwem scenografii, elegancją kostiumów oraz popisami tanecznymi artystów Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej oraz Międzynarodowego Teatru Baletu „Premiera” Imperial Lviv Ballet.

   W niedzielę, 19 sierpnia, uczestnicy Festiwalu mieli okazję usłyszeć znakomitych wokalistów i muzyków. Na sandomierskiej scenie zagościli Troy Anderson oraz Joanna Morea wraz z zespołem, którzy w swojej twórczości powracają do najlepszych lat muzyki swingowej oraz do największych ikon tego gatunku. Ich wspólny program muzyczny pt. „Luis Amstrong & Ella Fitzgerald” wywarł na słuchaczach niesamowite wrażenie, m.in. także dlatego, że Troy Anderson jest łudząco podobny do legendarnego artysty. Koncert został przyjęty z wielkim entuzjazmem.

   Serdecznie zapraszamy na kolejne koncerty w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Muzyka w Sandomierzu, które odbędą się w dniach 22 – 26.08.2018 roku.