Weekend 8-09.06.2019 r. w Sandomierzu obfitował w wiele różnych, plenerowych atrakcji. Na początek - w sobotę 8 czerwca na Rynku Starego Miasta zaprezentowany został specjalny program historyczno-patriotyczny w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego. Podopieczni tych formacji swoje działania oparli o inscenizację pod hasłem „Śniatyń, 15 czerwca 1919 - Sandomierz, 8 czerwca 2019” w 100. rocznicę wkroczenia 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w granice Polski. Niezwykle upalna pogoda sprawiła, że przewidziane na Placu Jana Pawła II po godzinie 14.00 pokazy kawaleryjskie i piknik żołnierski zostały odwołane, aby nie narażać koni z Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego na uciążliwe gorąco. Ale Rynek Starego Miasta tętnił życiem, bowiem już o 16.00 rozpoczął się tu blok charytatywny pod hasłem „Koncert dla Tomka” - mieszkańca Sandomierza, który walczy z chorobą nowotworową. W ramach tego działania, zainicjowanego i koordynowanego przez innego mieszkańca Sandomierza – Radosława Bidasa, przy wsparciu burmistrza Sandomierza, Sandomierskiego Centrum Kultury i wielu, wielu innych organizacji oraz osób fizycznych, liczni zainteresowani mogli między innymi podziwiać popisy kulinarne uczestnika ostatniej edycji programu Master Chef, pokazy mody, trening fitness, występy wokalne i muzyczne. Dodatkowo prowadzona była kwesta na rzecz Tomasza przez zgłoszonych wolontariuszy, a specjalne na tą okazję przygotowane stoiska oferowały smaczne ciasta, owoce oraz zabawy animacyjne dla dzieci. W momencie kiedy do swojego występu przygotowywała się Gosia Andrzejewicz nad Sandomierzem rozpętała się mocna ulewa, która na szczęście przerwała program sceniczny tylko na pewien czas i po jej zakończeniu oraz osuszeniu sceny koncert tej artystki zgromadził całkiem dużą publiczność. Całość programu, jaki zakończył się kwadrans po 22.00 poprowadziła Aleksandra Gronek-Piotrowska.

   Po upalnej sobocie przyszła kolej na także ciepłą i słoneczną Truskawkową Niedzielę. Przygotowania do tej artystycznej imprezy trwały już od wczesnych godzin porannych. Od godziny 14.00 liczni sandomierzanie oraz turyści mogli skorzystać z bezpłatnych zabawowych urządzeń rekreacyjnych, nabyć i skosztować truskawek na płycie rynku lub w wybranych lokalach gastronomicznych, które specjalnie na ten cel przygotowały truskawkowe menu, czy też pobawić się w strefie animacyjnej Stacyjkowa. a także skorzystać z oferty innych stoisk partnerskich. Swoją obecność zaznaczyli dość głośno również motocykliści z Sandomierskiego Stowarzyszenia Motocyklowego „Moto Sandomierz”. Dużym zainteresowaniem cieszył się także - zaparkowany przez kilka godzin na Rynku Starego Miasta – papamobile, czyli pojazd, jakim poruszał się Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki po Polsce. Auto uczestniczyło również we wcześniejszych uroczystościach zorganizowanych na placu Jana Pawła II z okazji 20. rocznicy wizyty papieża w Sandomierzu.

   Sceniczny blok artystyczny rozpoczął się punktualnie o 14.30 i dał możliwość prezentacji swoich talentów wielu naszym młodym lokalnym artystom – tancerzom, wokalistom, muzykom i karatekom. Na początku niezwykle kolorowo i tanecznie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 5 w Sandomierzu, którym poza sceną towarzyszyli kwestujący wolontariusze wspierający walkę z chorobą Marii Gładysz – pracownicy tej placówki.

   Następnie swoje umiejętności z pasją zaprezentowali: Alicja Śmielak w secie wokalnym wg własnej aranżacji, instrumentaliści Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sandomierzu i zespół muzyczny z Centrum Edukacji Artystycznej Gama. Wreszcie przyszedł czas na najliczniejszą grupę artystyczną z naszego miasta, a mianowicie tancerzy z formacji tanecznych Paradox, Fabryki Ruchu oraz z Dance Manii, których popisy przeplatane były wokalnymi występami uczestników Sandomierskiego Studia Piosenki. Wszystkich artystów licznie zgromadzona publiczność nagradzała gromkimi brawami. Uczestnikiem popołudniowych wydarzeń był również Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, który w kilku ciepłych słowach podziękował za obecność i życzył wszystkim udanej zabawy. Nagrodzeni zostali odważni uczestnicy konkursów scenicznych, jacy otrzymali upominki rzeczowe, bony na określony asortyment stoisk partnerskich, a także vouchery na rejs sandomierskim Dubasem o zachodzie słońca. W czasie przygotowań do pierwszego z wieczornych koncertów – nominowanego do tegorocznej nagrody Fryderyka - zespołu Cheap Tobacco, uwagę publiczności od sceny odciągnęli swoim energicznym pokazem młodzi karatecy z Klubu Karate Trójka w Sandomierzu - prowadzonego przez Tomasza Ciżyńskiego.

   Koncert Cheap Tobacco naelektryzował swoją dynamiką i oryginalnymi aranżacjami muzycznymi gromadząca się coraz liczniej publiczność. Później już wszyscy czekali na występ gwiazdy wieczoru, czyli zespołu Zakopower, jakiemu przypisano miano 'folkowej duszy obleczonej rockowym ciałem'. Ten liczny i wielokrotnie nagradzany zespół, mający w swoim dorobku siedem wydanych płyt - adekwatnie do oczekiwań fanów i swojej popularności, zaprezentował większość znanych i cenionych utworów. Publiczność bardzo żywiołowo i spontanicznie reagowała na każde dźwięki i słowa biegnące ze sceny. Całość udanego koncertu zakończyły głośne owacje, które umilkły kilka minut po 22.00 czyli na zakończenie imprezy. Program Truskawkowej Niedzieli sprawie i błyskotliwie poprowadziły reporterki znane na co dzień z Radia Leliwa – Joanna Sarwa-Żak oraz Joanna Kwiatkowska, którym serdecznie dziękujemy.

   Organizatorzy, czyli Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Sandomierskie Centrum Kultury gorąco dziękują wszystkim patronom, partnerom, instytucjom i osobom fizycznym, które wsparły lub przyczyniły się do organizacji Dni Sandomierza/Truskawkowej Niedzieli. Tym samym wszystkim Państwu dziękujemy za udział, wsparcie i życzliwość i zapraszamy na kolejne wydarzenia w Sandomierzu.