Zachęcamy do przygody z sandomierskim questem, który jest nowoczesną odsłoną przygody turystycznej, związaną z odkrywaniem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu. Przebywanie ścieżki questingowej jest zabawą łączącą elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, której zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu.
Głównym celem questingu jest poznanie danego miejsca za sprawą wyjątkowych zdarzeń i historii związanych z lokalnym dziedzictwem kulturowym, a także jego promocja poprzez nową formę turystyki.
Quest pomaga poznać historię Sandomierza, jako planowaną stolicę Centralnego Okręgu Przemysłowego. COP był jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczypospolitej. Celem COP-u było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski, rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, a także zmniejszenie bezrobocia wywołanego skutkami wielkiego kryzysu. Zakłady COP zapewniły pracę na terenach dotkniętych największym bezrobociem, a budowa infrastruktury towarzyszącej podniosła poziom cywilizacyjny tych terenów. Na rozwój COP-u przeznaczono w latach 1937–1939 około 60% całości wydatków inwestycyjnych o łącznej wartości 1925 mln zł.
Pliki do pobrania:
-
- questing_cop.pdf rozmiar: 2.31 MiB
Sandomierski quest prowadzi do niezwykłego skarbu – rękawiczek należących niegdyś do Jadwigi Andegaweńskiej, umiłowanej królowej Polski, najwyższej księżnej Litwy, dziedziczki Rusi i Węgier. Questing przeniesie jego uczestników do czasów mroźnej zimy późnego średniowiecza, kiedy to Jadwiga, podczas jednej z podróży do Sandomierza, pozostawiła po sobie tę niezwykłą pamiątkę, która przechowywana jest w mieście do dziś. Rękawiczki Świętej Jadwigi, zachowane w doskonałym stanie po czasy współczesne, są jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Quest umożliwia również poznanie naszego wyjątkowego miasta, niezwykłych zabytków oraz wybitnych postaci związanych z sandomierskim grodem.
Poniżej do pobrania ulotka dotycząca questingu "Rękawiczki Królowej Jadwigi".
Pliki do pobrania:
-
- questing_krolowa_1.jpg rozmiar: 6.10 MiB
- questing_krolowa_2.jpg rozmiar: 6.44 MiB
Quest umożliwia wszystkim uczestnikom poznanie "Gór Pieprzowych" - niezwykłej atrakcji przyrodniczej Sandomierza i jego okolic.
Góry Pieprzowe są wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich i rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Góry Pieprzowe nazywane też "Pieprzówkami" odsłaniają bardzo stare skały kambryjskie liczące 500 milionów lat. Jest to jedyne tego typu odsłonięcie w Europie. Występują tu także chronione zespoły roślinności stepowej takiej jak: wisienka karłowata, ostnica włosowata czy też przetacznik siwy, jak również ciekawe gatunki ptaków, takie jak: kapturka, drozd śpiewak i kwiczoł. Osobliwością są skupiska 15 gatunków dzikiej róży, z których najrzadszą jest Rosa Wagae także ewenement w skali europejskiej.
Questing został przygotowany przez Partnerstwo Lokalne „Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem”.
Poniżej do pobrania ulotka dotycząca questingu "Góry Pieprzowe - czy tam rośnie pieprz?".
Pliki do pobrania:
-
- sandomierz-pieprzowe-front1.jpg rozmiar: 743.62 KiB
- sandomierz-pieprzowe-srodek.jpg rozmiar: 726.71 KiB
Quest umożliwia wszystkim uczestnikom poznanie słynnego rycerza Zawiszy Czarnego z Garbowa oraz Ziemi Sandomierskiej, z której się wywodził.
Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima urodził się ok. roku 1370 w Garbowie położonym w niewielkiej odległości od Sandomierza. Rodzicami Zawiszy byli Dorota i Mikołaj z Garbowa kasztelan konarsko-sieradzki. Od roku 1417 Zawisza Czarny był starostą kruszwickim, a od roku 1420 starostą spiskim. Jako poseł króla Władysława II Jagiełły przebywał na dworach europejskich, gdzie uczestniczył w wielu turniejach rycerskich. Pokonał m.in. słynnego rycerza hiszpańskiego, Jana z Aragonii. Zasłynął z prawości i męstwa. Brał udział w bitwie pod Grunwaldem (15 lipca 1410). Po zwycięstwie grunwaldzkim wystąpił z propozycją zawarcia pokoju między królem polskim i królem węgierskim Zygmuntem Luksemburskim (układ w Lubowli 1411). W latach 1414-1418 reprezentował Polskę na soborze w Konstancji. W roku 1428 wziął udział w wyprawie Zygmunta Luksemburskiego przeciw Turkom, podczas której został wzięty do niewoli a następnie zamordowany.
Questing został przygotowany przez Partnerstwo Lokalne „Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem”.
Poniżej do pobrania ulotka dotycząca questingu o słynnym polskim rycerzu:
Pliki do pobrania:
-
- zawisza-front.jpg rozmiar: 2.79 MiB
- zawisza-srodek.jpg rozmiar: 2.74 MiB
Quest pomaga odkryć ślady bytności Benedyktynek w okolicach Sandomierza. Podczas wędrówki, jej uczestnicy przenoszą się w odległe czasy II połowy XVIII wieku. Przewodnikiem questu jest Marianna Siemianowska, przełożona sandomierskich benedyktynek w owym czasie. Dzięki jej opowieściom poznajemy sandomierski klasztor założony w 1615 roku, jak również malownicze miejscowości położone w dolinie rzeki Opatówki – Góry Wysokie oraz Nowe Kichary.
Czas przejazdu: trasa rowerowa ok. 90 min, trasa samochodowa ok. 60 min. Opiekunem questu jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej”. Questing został przygotowany w ramach projektu: „Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem”.
Poniżej do pobrania ulotka dotycząca questingu "Śladami Benedyktynek":
Pliki do pobrania:
-
- quest-benedyktynki-1.jpg rozmiar: 570.00 KiB
- quest-benedyktynki-2.jpg rozmiar: 582.72 KiB
Zachęcamy do zapoznania się z rowerowym questem, biegnącym przez najciekawsze zakątki Sandomierza. Aktywna rowerowa podróż szlakiem pejzaży literackich Sandomierza rozpoczyna się i kończy na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu.
Quest pozwala poznać uroki Sandomierza z bliska i z daleka, zabytkową Starówkę i najstarsze góry oraz dowiedzieć się, dla kogo miejsca te były natchnieniem i co z tego wynika.
Gdzie to jest?
Wschodni Szlak Rowerowy biegnie przez Sandomierz i można go odkryć jadąc questem zarówno po centrum miasta jak i po jego malowniczych okolicach.
Opiekun Questu: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Tel. 15 832 22 65, w. 33
e-mail:p.lawrowski@zamek-sandomierz.pl
Pliki do pobrania:
-
- quest-gv-sandomierz.pdf rozmiar: 2.75 MiB
Sieci społecznościowe