„Sandomierka” jest unikatową (jedyną na świecie!) repliką transportowej łodzi flisackiej typu „dubas”.

W Średniowieczu dubasami transportowano zboże do Torunia, Elbląga i Gdańska. W drodze powrotnej zabierano na jego pokład inne towary (śledzie, sukno czy wódkę gdańską). Dubasy i szkuty drogę powrotną - pod prąd, w górę Wisły, pokonywały przy użyciu ogromnego żagla rejowego i wioseł.

Dziś dubas „Sandomierka” gości wszystkich, którzy chcą poznać historię Sandomierza i rzeki Wisły.

Rejs dubasem „Sandomierką”, jest wyjątkową atrakcją dla każdego. W trakcie wycieczki, która trwa min. 1 godzinę dowiemy się o relacjach jakie, przez wieki, łączyły mieszkańców Sandomierza i tę najdzikszą z wielkich rzek Europy. Informacje te łączą się w barwną opowieść, której nie przeczytamy w ogólnodostępnych przewodnikach. Nie bez powodu najstarsze ryciny i malowidła przedstawiają miasto Sandomierz od strony wody. Z tej perspektywy jest najpiękniejsze.

„Sandomierka” zabiera na pokład grupy liczące do 12 osób.

Zafascynowana Wisłą, jej historią, dawną flotą oraz obecnymi walorami turystycznymi, załoga statku, odbyła szereg dalekich flisów (rejsów flisackich). Dziewiczy rejs dubasa zaprowadził do m.in. Gassów k. Warszawy gdzie w czasie Flis Festiwalu w Roku Rzeki Wisły (2017r.) łódź została odznaczona „Żelazną klamrą” dla najpiękniejszej łodzi wiślanej. Najdalszą wyprawą załogi dubasa nadal pozostaje Toruń, gdzie załoga, oraz sama łódź, godnie reprezentowali Ziemię Sandomierską.

W roku 2019 armator łodzi, Grzegorz Świtalski, za swoją ponad dwudziestoletnią działalność w zakresie propagowanie kultury wodniackiej i tradycji wiślanych otrzymał zaszczytną „Nagrodę Przyjaznego Brzegu” - prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, we współdziałaniu z Polskim Związkiem Żeglarskim pod patronatem honorowym Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Grzegorz Świtalski - Sandomierzanin, aktywista wiślany, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się popularyzacją rzeki Wisły na wiele sposobów. Jest muzykiem, autorem pieśni wiślanych, folklorystą oraz armatorem niezwykłego wiślanego statku - dubasa „Sandomierki”, na którym realizuje żywe lekcje historii, spacery wiślane po rzece w okolicach Sandomierza, a także dalsze wyprawy flisackie. Jest również organizatorem oraz jednym z inicjatorów Gali Orderu Rzeki Wisły, Dookoła Wody Festivalu, wokalistą i liderem zespołu Hambawenah. Od niedawna występuje również solo oraz z towarzyszeniem instrumentalistów improwizujących. W czasie koncertów – spotkań opowiada o dawnych i obecnych tradycjach wiślanych. Jest ambasadorem Sandomierza i rzeki Wisły.

Rezerwacje i dodatkowe informacje dotyczące rejsów dubasem „Sandomierką”: tel. +48 601616446

Zobacz dubasa Sandomierkę w teledysku pt. „Ona płynie”

https://www.youtube.com/watch?v=3VVBirXoAaY

Dubas „Sandomierka” w serwisie Facebook

http://www.facebook.com/sandowisla

Strona internetowa dubasa „Sandomierki”